Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Bağdat, Kürt petrol şirketinin faaliyetlerini durdurdu | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Irak Temsilciler Konseyi, bugün Petrol Bakanlığı’nın Kürtlere ait KAR Grub’un Kerkük’teki petrol alanlarında çalışmalarının durdurulması ve SOMO’nun petrol ihracatı yönündeki kararını oyladı.

Konsey kaynağının yerel basına yaptığı açıklamada, “Temsilciler Konseyi, Kerkük petrol alanlarında Kar Grubun çalışmalarını durdurulmasını ve gerekli üretim ve pazarlamanın Kuzey Petrol Şirketi tarafından yapılması talimatı verilmesini ayrıca Petrol bakanlığın enerji, maliye ve hukuk komiteleri tarafından oluşturulan bir komitenin ihracatı kontrol etmesi kararını oyladı” şeklinde konuştu.

İsminin açıklanmasını istemeyen kaynak, petrol ihracatı SOMO firması aracılığıyla gerçekleştirileceğini açıkladı. Bunun yanı sıra Irak Merkez Bankası, ihraç edilen petrol miktarlarını tespit etmek üzere bir araştırma komisyonu kurulacağını belirtti. Ayrıca onların yatırıldığı kişilerin ve bankaların adları hakkında ayrıntılı bir rapor sunulacağını söyledi.

Irak Petrol Bakanlığı, geçen yıl temmuz ayında elektrik alanında uzmanlaşmış şirketle, Ninova ve Selahaddin illerine petrol ürünlerinden 700 Watt elektrik temin etme konusunda sözleşmeler imzalamıştı. Bağdat’ın kararına ilk tepki, Kürdistan Bölgesel Hükümeti Başbakanı Neçirvan Barzani, ‘kararın doğru olmadığını’ belirterek Bağdat’a bölgedeki petrol satışı ve üretimi ile ilgili tüm bilgileri sunmaya hazır olduklarını dile getirdi.