Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Bağdat Operasyon Komutanlığı 600 caddeyi açtı ve 281 güvenlik noktası kaldırdı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Son aylarda yaşam koşullarında belirgin iyileşmelerin gözlemlendiği Bağdat’ta, Operasyonlar Komutanlığı’nın kapalı olan yüzlerce yolu açmasının ardından Bağdat Belediyesi sokaklarda, pazarlardaki binlerce ihlali ortadan kaldırdı.

Bağdat Operasyon Komutanlığı Basın Müdürü Tuğgeneral Kasım Atiyye, Şarku’l-Avsat’a Bağdat ve çevresindeki 600 ana caddenin açılması ve şehri boğan binlerce beton bloğun kaldırılması ile ilgili açıklamalarda bulundu. Caddelerin açılması ve beton blokların kaldırılmasının yanı sıra son aylarda, 281 kontrol ve güvenlik noktasını kaldırdıklarını belirten Kasım Atiyye geri kalan bölgelerdeki güvenlik noktalarının kaldırılmaya devam edeceklerini ifade etti.

Güvenlik ihlallerinin engellenmesi için Bağdat Operasyonlar Komutanlığı tarafından kabul edilen alternatifler hakkında bilgi veren Atiyye, alternatif tedbirlerin, büyük bir istihbarat çalışması üzerine kurulduğunu, bu konuda ilerleme kaydedildiğini ve Bağdat çevresinde gerçekleştirilen operasyonların, şehrin güvenliği konusunda büyük değişiklik sağladığını belirtti.

Bağdat Operasyonlar Komutanlığı tarafından başkentin güvenliğini sağlamak için daha önce açıklanan duvar ve güvenlik kapılarına değinen Sözcü Atiyye, bu doğrultudaki çalışmaların devam ettiğini, teröristlerin başkente geçebileceği (el-Nismiyye – el-Turabiyye) yolların kapatılması için sokaklardan kaldırılan beton bloklardan yararlandıklarını belirtti.

Bağdat Operasyonlar Komutanı Korgeneral Celil er-Rikabi, geçtiğimiz Kasım ayında yaptığı açıklamada güvenlik durumunda bir iyileşme olduğunu duyurmuş, “DEAŞ örgütünün ortadan kaldırılmasının ardından bir sonraki adım, başkentteki güvenlik alanlarının kaldırılması ve teröristleri ve kimliklerini tespit edebilecek pilot kontrollerin konuşlandırılması olacak” ifadelerini kullanmıştı.

DEAŞ’ın Bağdat’tan çıkarılması ve güvenlik sağlanmasıyla, askeri liderlik bölgedeki sıkı prosedürlerini hafifletti. Güvenlik makamlarının çalışmalarına paralel olarak, Bağdat Belediyesi, son aylarda Bağdat’taki alanlar, caddeler ve pazarlardaki binlerce kötüye kullanımı bertaraf etti. Tüm bunlar Bağdat yönetiminin doğru bir yol izlediklerini gösteriyor. Bağdatlılar güvenliğe verilen önemin aynısının, kentin boğulmasına ve sokaklarının tıkanmasına sebep olan kentin dört bir yanını sarmış aşırılıkları ve usulsüzlükleri gidermeye de öncelik verilmesi gerektiğini düşünüyor.

12 yıldır kapalı olan 4 cadde açıldı

Bağdat Belediyesi, Operasyonlar Komutanlığı ile koordineli olarak başkentin kuzeyinde Azamiya ilçesi sınırları içinde kalan el-Kisra bölgesinde 12 yıldan beri kapalı olan dört caddenin açıldığını duyurdu. Caddelerdeki beton blokların kaldırılması çalışmalarına, kaldırım ve sokaklardaki tüm kötüye kullanımları kaldıran bir kampanyayla eşlik ettiğini belirtti. Ayrıca Bağdat’ın Kerrade ilçesinin Zafaraniya bölgesindeki aşırılık ve ihlallerin giderilmesi için büyük bir kampanya başlatıldığı aktarıldı.

Sadr’daki Maridi ve Aribe pazarına giden yolların açıldığını belirten Bağdat Belediyesi, iki pazarda da yasa dışı yollarla ticareti yapılan silahların satışını yasakladı.

Bağdat Belediye Başkanı Sözcüsü Hakim Abduzzehra, başkentteki çarpık kentleşmede yer alana yaklaşık 250 bin gecekondunun olduğunun tahmin edildiğini, su şebekeleri, kaldırımlar, devlet arazilerinde ve pazarlarda hak ihlallerinin yaşandığına dikkati çekti. Şarku’l-Avsat’a açıklamalarda bulunan Abduzzehra, “Yaklaşık 5 aydır, Bağdat’ın birçok bölgesinde yapılan ihlallere son verildi. Başlattığımız çalışma ile 5 binin üzerinde kötüye kullanımı engelledik. Daha sonra çeşitli nedenlerden dolayı bu çalışmaları durdurduk. Ancak 2018, Bağdat’taki ihlallerin son bulduğu yıl olacak.

Sadr Şehrinde, su şebekelerinden kaçak yararlanma gibi 282 kötüye kullanımın giderildiği belirten Bağdat Belediye Başkanı Sözcüsü, sokak satıcılarının kaldırımları işgal etmesi, devlet arazilerine kaçak inşaatların yapılması gibi çeşitli kötüye kullanım sorunlarının olduğunu kaydetti.

“Tehditler bizi yıldıramayacak”

Bağdat Belediyesinin ihlalleri kaldırma sürecinde karşılaştığı en önemli zorluklarla ilgili olarak ise Abduzzehra, belediye çalışanlarına yönelik dışarıdan tehditler yapıldığını, bunların bazen ölüm tehditlerine vardığını ancak bu tehditlerin kendilerini yıldıramayacağını çalışmalarına devam edeceklerinin altını çizdi.

“Seçim, çalışmalarımızı engellemeyecek”

Yaklaşmakta olan seçim kampanyalarının belediyenin ihlalleri ortadan kaldırmada çalışmalarında kaydettiği ilerlemeyi engellemediğini belirten Hakim Abduzzehra, “Geçmişte, siyasi bloklar, seçimlerdeki oyları alana kadar ihlallerin ortadan kaldırılmasını önleme gibi müdahalelerde bulunurlardı. Ancak şimdi Bağdat Belediyesi’nin çabaları üzerindeki siyasi etki önemli ölçüde azaldı” şeklinde konuştu.