Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Bağdat, Peşmergeye cumartesi akşamına kadar mühlet tanıdı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Irak’ta referandum krizi sürerken üst düzey bir Kürt yetkili, bugün Bağdat’a bağlı güçlerin Peşmerge kuvvetlerine yönelik sert uyarılarda bulunduğunu duyurdu. Yetkili, Peşmergeye 2014’te işgal edilen Kerkük’ten çekilmesi için cumartesi akşamına kadar mühlet tanıdığını bildirdi.

Henüz süre bitmemiş olmasına rağmen Irak kuvvetleri dün, 2014’ten bu yana Peşmergelerin elinde bulunan Kerkük’ün güneyindeki bazı bölgeleri geri aldı.

Buna karşılık Kürt yönetimi, bölgesel güçlerin elindeki bölgeleri ne pahasına olursa olsun savunmaya hazır olduklarını açıkladı.

Irak Cumhurbaşkanı Fuad Masum, Süleymaniye kentini ziyaret ederek krizi görüşmek üzere Kürt yetkililerle bir araya geldi. Müzakerelerin sonucuyla ilgili ayrıntı bilgi ise verilmedi.
Peşmergeler, petrolce zengin olan Kerkük şehrine tam egemenlik sağlamak için Irak’ın güneyinde ve batısındaki DEAŞ terör örgütüne yapılan büyük çaplı saldırıda yer almıştı. 2014’te Irak ordusunun dağılmasının ardından petrol boru hatlarının yönünü Kürt bölgesine çevirerek Bağdat’ın izni olmadan petrol ihraç etmeye başlamıştı. Ayrıca komşu illerdeki diğer alanların denetimini ele geçirmişti.