Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Bağdat Peşmergeyi ihanet etmekle suçluyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, Kürdistan Bölge yetkililerini, tartışmalı bölgelerde federal güçlerin konuşlandırılması için anlaşmaya varılmasını engellemekle suçluyor. Ortak Operasyonlar Komisyonu da bu bölgelerdeki konuşlandırılmaları engelleyen askeri hareketleri kınadı. Irak ve Kürt Peşmerge güçleri geçtiğimiz pazar akşamı özellikle Türkiye ve Suriye sınırındaki stratejik Fişhabur sınır kapısı olmak üzere ülkenin kuzeyindeki bölgelerde merkezi federal güçlerin konuşlandırılması hakkında anlaşmaya vardı.

Irak güçleri, 2014 yılından bu yana Kürtlerin kontrolü altında olan birçok bölgede kontrolü sağladı. İki taraf arasındaki şiddetli çatışmalardan sonra, geçtiğimiz hafta Bağdat’ın ilan ettiği ateşkesle müzakere süreci başlamıştı.

“Kanunun gücünü onlara gösteririz”

İbadi, Bağdat’ta yaptığı basın toplantısında, ‘Kürtlerin anlaşmadan geri çekildiğini’ açıkladı. Fransız Basın Ajansı AFP’nin aktardığına göre, İbadi “Onları uyardık. Eğer buna uymazlarsa istediğimizi yapacağız. Kuvvetlerimize ateş açılırsa, kanunun gücünü onlara gösteririz. Irak’ta kimse kanunun gücünden kaçamaz” açıklamasında bulundu. Tartışmalı bölgelerdeki Irak ve Kürt güçleri geri çekilme ya da tekrar savaş emrini bekliyor. Irak ortak operasyonlar komisyonundan dün yapılan açıklamada IKYB’nin salı akşamı varılan anlaşmadan geri çekildiğini belirtti.

“Saldırırsanız, aynen karşılık veririz”

Ortak Operasyonlar Komutanlığından yapılan yazılı açıklamada, ‘IKBY, federal güçlerin yerleşmesini engellemek ve onlara zarar vermek için müzakere sürecinde güç harekatı yapıyor ve yeni savunma hatları oluşturuyor. Buna karşı sessiz kalmamız mümkün değildir. Tüm vatandaşlarımız ve güçlerimizi korumamız gerekiyor. Erbil’e bağlı silahlı grupların, federal yönetim güçlerine saldırması halinde onlara yasal şekilde karşılık verilecektir’ ifadeleri kullanıldı.

“Kürdistan’da yeniden savaş çanları çalıyor”

Barzani’nin başdanışmanı Hemin Hawrami, Bağdat’ı Kürdistanı kışkırtmakla suçladı. Hawrami Twitter’dan yaptığı açıklamada “Irak Hükümeti diyaloğu değerlendirmiyor. Kürdistan’da yeniden savaş çanları çalıyor” dedi.

Bağdat hükümeti geçtiğimiz ay bağımsızlık referandumunun ardından Erbil’e karşı yaptırımlar uyguladı. IKYB, 2003 yılından bu yana özellikle Kerkük’ün zengin petrol bölgesi olmak üzere Peşmerge güçleri tarafından kontrol edilen toprakların çoğunu birkaç gün içinde kaybetti.