Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Bağdat Yönetimi: Hedefimiz Kürt halkını aç bırakmak değil | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Irak Hükumeti’nin referanduma yönelik tepkisi sürüyor. Bağdat’tan yapılan son açıklamada bölgedeki kara ve hava sınırlarını kontrol etmekteki amaçlarının Kürt halkını aç bırakmak olmadığı belirtildi.

Irak Başbakanlık Ofisinden yapılan açıklamada “Irak Hükumeti, Kürt halkı da dâhil olmak üzere tüm halkımızın hakkını ve kazanımlarını korumak için çalışır. Yapılan tüm çalışmalarda onların da haklarını gözetir” denildi.

Açıklamanın devamında “Merkezi hükumet, Kürt Bölgesi’ndeki kara ve hava sınırlarına sahip olmakla, diğer sınır kapılarında da olduğu gibi kaçakçılığın ve yolsuzluğun engellenmesini hedefliyor” denildi.

“Uluslararası seferler devam edecek”

Kararla ilgili yapılan açıklamada “Federal Hükumet’in Kürt bölgesindeki havalimanlarında diğer havalimanlarındaki uygulamalar sürecek. Bölgedeki havalimanlarının merkezi hükumete devredilmesi ile birlikte bu havalimanlarındaki uluslararası seferler de sürdürülecek” denildi. “Bu, bölgedeki vatandaşlar için bir ceza değil bilakis, Kürdistan’daki ve diğer bölgelerdeki vatandaşların işleri için Irak meclisinin onayladığı yasal bir uygulamadır” ifadesi kullanıldı.

Irak Hükümetinin bu açıklaması, Başbakan Haydar el-İbadi’nin, yapılan referandum sonrasında havalimanlarını teslim etmesi için IKBY’ye verdiği 3 günlük sürenin sona ermesinin akabinde geldi.

“İnsani uçuşları kapsamıyor”

Diğer taraftan Uluslararası Erbil Havalimanı Müdürü Talar Faik Salih, cuma günü yaptığı açıklamada “Erbil’deki havalimanında çift yönlü uçuşların durdurulması kararı;  insani, askeri ve diplomatik uçuşları kapsamıyor” dedi.

Açıklama, Kürt bölgesindeki havalimanlarında çift yönlü uçuşlarının durdurulması kararının uygulanmaya başlamasından saatler önce, yabancıların Erbil ve Süleymaniye’deki havalimanlarına akın ettiği bir vakitte gerçekleşti.

Diğer yandan bugün İran, İran şirketlerinin IKBY üzerinden Irak’a petrol ürünü aktarmasını yasakladı. Bu karar Tahran’ın, Kürtlerin bağımsızlık oylaması yaptığı referandumla mücadelede Irak’a destek olma sözü vermesinden sonra geldi.

İran kısa süre önce yaptığı açıklamada IKBY’de yapılan referandumun bölgenin istikrarı için büyük tehlike teşkil ettiğini söylemişti.