Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Bağdat’da DEAŞ’ın hezimeti, askeri tören ile kutlandı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suudi Dışişleri Bakanlığı Basın Ajansın’dan yapılan açıklamada, dün Irak’ın DEAŞ’a karşı savaşın sona erdiği bildirisinin, “Terörizme karşı büyük bir zafer” olduğu belirtildi.

Suudi Arabistan, DEAŞ’ın son kalelerini temizleyip toprakları özgürleştirilmesi sebebiyle Irak hükümeti ve halkını tebrik ettiğini dile getirdi.

Irak’a ve kardeş halkına güvenlik, istikrar, ilerleme ve refah getireceğine dair umutlarını dile getirilen açıklamada, “Bölgede ki DEAŞ’a karşı Irak savaşının sona ermesi, terörizme karşı büyük bir zaferdir” ifadeleri yer aldı.

Başbakan Haydar İbadi tarafından dün açıklanan ‘DEAŞ’a karşı kazanılan zafer’i kutlamak için, bugün Bağdat’ta askeri bir geçit töreni düzenlendi. Bağdat’taki bakanlıklar, elçilikler ve hükümet binalarının bulunduğu korunaklı Yeşil Bölge’de düzenlenen törene, Başbakan İbadi ve diğer devlet yetkilileriyle, bazı yabancı misyon temsilcileri katıldı.

Fransız Basın Ajansı, geçit törenine, Irak kuvvetlerine ait helikopterler ve askeri uçakların eşlik ettiğini vurguladı.

Törene katılanlar arasında yakınlarının fotoğraflarını taşıyan çocuklar ile aileleri de yer aldı.

İbadi, DEAŞ ile savaşın sona ermesinden sonraki sürecin yolsuzlukla mücadele olacağının altını çizerek, “Yolsuzlukla mücadele, kurtarma operasyonlarının uzantısı olacak ve yolsuzluk yapanların Irak’ta yeri olmayacak” diye konuşmuştu.

Uzmanlara göre, aşırılık yanlısı örgüt hala kan döküp Iraklılara zarar verebiliyor. Örgütün şimdi savunmasız sivillere karşı bireysel saldırılar ve patlamalar yaparak geri dönmesi bekleniyor.