Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Bağdat’daki intihar saldırısında 3 kişi hayatını kaybetti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Bağdat’ın kuzeyinde bulunan Salahaddin eyaletindeki Beyci kenti yakınlarındaki bir restoranda düzenlenen intihar saldırısında en az üç kişi öldü, 34 kişi yaralandı.

Beyci şehrinin güneyinde (Bağdat’ın 200 km kuzeyinde) yer alan Haccac Bölgesinde bir restoranı hedef alan iki intihar bombacısı tarafından gerçekleştirilen saldırıda üç kişi öldü ve 34 kişi yaralandı.

Fransız haber ajansı AFP’nin haberine göre, güvenlik güçlerinin restoran kapısının önündeki üçüncü bir intihar bombacısını öldürmeyi başardı.

Beyci’de üst düzey bir emniyet kaynağı, Haccac bölgesi ana yolu üzerinde sabah saatlerinde meydana gelen saldırıda üç kişinin öldüğünü söyledi. Aynı kaynak, üçüncü intihar bombacısının askeri üniforma giydiğini ve saldırı mahallinde toplanan güvenlik güçleri tarafından fark edilerek kendisini patlatmadan önce öldürüldüğünü belirtti. Kaynak, restoranın devamlı olarak Haşdi Şabi milislerini ağırladığına ve ölenler arasında milislerin de bulunduğuna dikkati çekti.

Tikrit Devlet Hastanesi’nden bir kaynak ise saldırı sonrası hastaneye üç cesedin geldiğini yaralanan sekiz kişinin tedavi edildiğini söyledi. Salahaddin eyaletinin en büyük ve tarihinin en eski şehri olan Beyci, Irak’taki en büyük petrol rafinerisine sahip.

Henüz saldırıyı herhangi bir taraf üstlenmedi fakat genellikle benzer saldırıları DEAŞ Örgütü üstleniyor. Saldırı, Irak Ordusu’nun, DEAŞ’ın Suriye sınırındaki son kalesi sayılan Anbar’ın batısındaki bölgelerin kontrolünü ele geçirmek için operasyonlara başlaması ile aynı zamanda gerçekleşti.

Irak Ortak Operasyonlar Komutanı Korgeneral Abdul Amir Yarallah, yaptığı açıklamada: “7. Piyade Bölümü, 30. Piyade Tugayı, 8. Piyade Bölümü yani tüm ordu güçlerinden oluşan muzaffer askerler, terörist DEAŞ çetelerinden Rihana Bölgesini kurtarmaya yönelik operasyonlar başlattı. Irak-Suriye sınırı yakınında bulunan bu bölge, 2014 yılından bu yana DEAŞ Örgütü tarafından kontrol edilmektedir” dedi.

Yarallah, Anbar’daki Irak’lı bir ordu subayı AFP’ye verdiği demeçte, “Operasyon, uluslararası koalisyon uçaklarının ve Irak’taki ordu helikopterlerinin desteğiyle üç eksenden başladı” ifadelerini kullandı.

Adalet Divanı Başkanı Abdulkerim el-Ani, sivilleri kurtarmayı amaçlayan sürecin başladığını, güvenlik güçlerinin sivilleri tahliye etmek için güvenlik koridorları açtıklarını belirtti.

Rihana bölgesi, radikallerin, Bağdat’ın kuzeyinde bulunan Kerkük ilindeki Havice kentinden sonra Irak’taki son kale olarak merkez edindikleri merkezlerden biri olarak tanımlanıyor.

Irak güçleri, 2014 yılında militan grubun eline geçen Anbar ilinin büyük bölümünü, uluslararası koalisyon tarafından desteklenen bir dizi askeri operasyonla kurtarabildiler; ancak radikaller halen Suriye sınırına yakın şehirleri kontrol ediyor.