Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Bağdat’ta silah satışları ivme kazandı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Irak’ta silah ticaretiyle ilgili çıkan yeni yasayla birlikte, Bağdat’ın işlek ticaret merkezi Karrada bölgesinde ev aletleri satan mağazaların yanında artık tabanca ve yarı otomatik tüfek satışı yapan mekanlara rastlamanız mümkün.

2003 yılında Saddam Hüseyin’in devrilmesiyle Irak’taki yasadışı silah ticareti zirveye çıkmıştı. Polis karakollarından ve askeri üslerden yağmalanan silahlar sokaklarda yasadışı bir şekilde satılıyor ve ailesini korumak isteyen halk bu silahlara çokça ilgi gösteriyor. Iraklı yetkili merciler o dönemden bu yana yasadışı silah ticaretini önlemek için yoğun bir şekilde çalıştı. Irak’ta son dönemde, hükümetin bu konuyu yasal bir zemine oturtmak için çabaladığı görülüyor.

Reuters’e göre, Irak’ta silah ticaretiyle ilgili kabul edilen yeni düzenlemeye göre, Iraklı vatandaşlar bundan sonra, sahip oldukları silahlar hakkında detaylı bilgi içeren kimlik kartını ve silah ruhsatını alması durumunda tabanca, yarı otomatik tüfek ve diğer silahları taşımak için gerekli izinleri sağlamış olacak.

Silah satıcılarından biri olan Hamza Mahir, İçişleri Bakanlığı’ndan gerekli izinleri aldıktan sonra Karrada bölgesinde silah satışı için yeni bir mağaza açtı. Silahlara yönelik talebin giderek arttığını belirten Mahir, “Silah satın almanın arkasındaki sebebin kendini savunmak olduğunu söyleyebilirim. Aynı şekilde kaynağı bilinmeyen yerlerden satın almaktansa lisanslı ürün satan mağazalardan silah satın almak vatandaşlar için daha güvenilir” dedi.

Mahir’in mağazasındaki tabancaların fiyatları bin ile 4 bin dolar, kalaşnikof fiyatları ise marka ve üretim yerine göre 400 ile 4 bin dolar arasında değişebiliyor.