Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Bağdat’taki tartışmalar Basra’da yankılanıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Irak’ın başkenti Bağdat’ta, Mukteda es-Sadr ile Başbakan Haydar el-İbadi’nin temsil ettiği “Bina ve Islah Ekseni” ile Nuri el-Maliki ve Hadi el-Amiri’nin temsil ettiği “Bina Ekseni” arasındaki tartışmalar devam ediyor. Gözlemciler, bu tartışmaların halk protestolarına sahne olan Basra’ya da yansıması ihtimalini uzak görmüyor.

Son iki günde, her iki eksenden gelen açıklama ve davranışlar, buz dağının görünen kısmı olarak nitelenebilir. Başbakan Haydar el-İbadi, önceki gün, Basra’ya gerçekleştirdiği ziyarette, isim vermeden Bina Ekseni’ne işaret ederek, “Basra’da yaşananlar tam anlamıyla bir siyasi çekişmedir. Maalesef askeri kanadı olan bazı siyasi partiler Basra’yı yakmak istedi” dedi.

İbadi’nin açıklamaları, Bina Ekseni’ne yakın siyasiler ve medya kanallarının tepkisini çekti. Söz konusu taraflar, Basra’da yaşanan olayların sorumluluğunu Başbakan İbadi’ye yüklerken, attığı adımlardan şüphe duyduklarını ifade etti.

İbadi’yi kınayan pankartlar asıldı

Şarku’l Avsat’a bilgi veren görgü tanıkları ise Basra’daki bazı bölgelerde İbadi’nin ziyaretini kınayan üzerinde “kışkırtıcı” sloganların yazıldığı pankartlar asıldığını bildirdi. Görgü tanıklarının ifadesine göre, pankartların birinde, “Basra şehitlerin şehridir. Ona komplo kuranlar gelemez” ifadeleri yer alırken, pankartA “Basra Halkı” imzası taşıdı.

Başbakan Haydar el-İbadi ise dün yayınladığı açıklamada, Amiri ve Maliki’ye yakın sosyal medya hesaplarının dillendirdiği, Basra’da kendisinin protestocular tarafından kuşatıldığı iddialarını yalanladı. Açıklamada, “Bazı siyasi taraflara yakınlığıyla bilinen medya organlarını bu aldatıcı ve medya diline yakışmayan üslubu terk etmeye davet ediyoruz” denildi.

İki taraf arasındaki gerilim, Basra’daki içme suyu krizini çözmek için görevlendirilen şirketin, Amiri-Maliki ekseni tarafından şüpheyle karşılanması üzerine büyümüştü. Başbakan İbadi, geçtiğimiz gün düzenlediği Bakanlar Kurulu toplantısında, kentteki su sorununun çözümü için 7 karar alarak, su pompaları üreten el-Faris Şirketi’ni görevlendirmişti.

Öte yandan, Basra’daki protesto eylemleri, dün de devam etti. Yürüyüş yapan eylemciler, polis tarafından vurularak öldürülen protestocuların fotoğraflarını taşıdı.

İran Konsolosluğu yeniden faaliyetlerine başladı

Basra’da geçtiğimiz hafta protestocular tarafından yakılan İran Konsolosluğu ise kentteki başka bir binada yeniden faaliyetlerine başladı. Konuya dair Basra Valisi Es’ad el-İdani ile ortak bir basın toplantısı düzenleyen İran’ın Bağdat Büyükelçisi Ayrac Mescidi, “Basra Konsolosluğumuzun saldırıya uğraması iki ülke arasındaki ortaklığı etkilemeyecektir” dedi.

Konsolosluğun yakılmasından dolayı henüz herhangi bir tarafa suçlama yöneltmediklerini söyleyen Mescidi, “Suçluları teşhis etmek Iraklı yetkililerin görevidir. Bu kişilerin ne Irak ne de İran halkıyla alakaları yoktur” ifadelerini kullandı.