Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Bağımsızlık referandumunun yıldönümünde Katalonya’da gösteriler | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Anayasa Mahkemesi’nin yasa dışı bulduğu Katalonya’nın bağımsızlık referandumunun ardından 1 yıl geçti. Ayrılıkçılarla güvenlik güçleri arasındaki şiddetli çatışmalar ve adam kaçırmalar son buldu. Bunun yerine tutukluların serbest bırakılması talebiyle yeniden gösteriler başladı.

İki gündür Katalonya şehirlerinde başlayan gösteriler ayrılıkçılar ile partiler arasında çatlağı yeniden ortaya çıkardı. Öyle görünüyor ki bu çatlak yaklaşan belediye ve Avrupa Parlamentosu seçimlerine de yansıyacak.

Protestolar en radikal ayrılıkçı örgütlerden Katalonya Savunma Komiteleri’nin (CDR) üyelerinin hızlı tren yolunu kesip Barcelona’ya ana girişi kapattığında zirve noktasına ulaştı.

CDR üyeleri polisle çatıştı

Bölgesel hükümet başkanı General Quim Torra, bağımsızlık gösterilerinin yıldönümünü kutlamak için Girona eyaletindeki St. Julia de Remes kasabasını seçti. Torra, burada düzenlediği haftalık toplantıda siyasi tutukluların serbest bırakılmasını, ayrılıkçı hareketlere karşı açılan davaların geri çekilmesini istedi. Torra şunları söyledi: “ Bir yıl önce İspanya hükümeti kendi kaderimizi belirleme hakkımızı bastırdı. Demokratik hakkımız olan ifade özgürlüğünü kullanmaya çalışan binlerce göstericiye saldırma emri verdi. Bizler pek çok kırılma yaşadık ancak ileride kurulacak Cumhuriyetimiz için bir mayayız.”

Öte yandan Cumhuriyetçi Sol Parti lideri Oriol Junkeras, isyan suçundan hapishanede yargılanmayı beklerken destekçilerine mesaj gönderdi. Junkeras, “uluslararası toplum tarafından tanınmış, gerçek bir demokrasi içinde yaşamak için çıkılan yoldan sapmamak gerektiğini” vurguladı.

Bölgesel hükümet başkanı Kim Tura da, Barcelona hükümetine baskıya devam çağrısında bulununca Cumhuriyet Savunma Komiteleri terör eylemleri gerçekleştirdiler. Öte yandan sağcı reflekslerin ortaya çıkmasına neden olan gelişmelerden biri de İspanya’da muhafazakar Halk Partisinin (PP) yeni lideri sağcı çizgisiyle bilinen Pablo Casado oldu.

Casado, Katalonya özerkliğinin askıya alınması için çalışma yapılması ve devlet tarafından finanse edilmesine rağmen teröre destek veren partilerin varlığını engellemek için “partiler kanununu” değiştirmeyi önerdi.

Buna karşılık hükümet sözcüsü Torra’nın açıklamalarında provakasyon görmediğini söylerken “ancak güvenliği sağlamak bölgesel hükümetin sorumluluğundadır” dedi. Sözcü, geçen yıl güvenlik güçlerinin referandum sırasında şiddet kullanmasını eleştirerek “ bu davranışlar uluslararası arenada ayrılıkçılara kurban görüntüsü verdi” dedi.

İspanyol Kraliyet Meclisinden yapılan açıklamada ise şiddet olaylarına değinmeden hükümete destek verildiği ifade edildi.