Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Bahreyn Adalet Bakanlığı’ndan tutuklu teröristler hakkında yeni karar | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Manama: Ubeyd es-Sehimi

Haklarında idam kararı alınan iki Bahreyn vatandaşına ilişkin davada yeni aşamaya geçildi. Bahreyn Adalet Bakanlığı, Temyiz Mahkemesi’nden Bahreynliler için verilen cezayı tekrar gözden geçirmesini istedi.

Bahreyn anayasası çerçevesinde Adalet Bakanlığı’nın yasal hakkını kullanarak yaptığı talep, Bahreyn yargısında bir emsal teşkil ediyor, zira Adalet Bakanlığı tarihte ilk kez, tüm aşamaları sona ermiş bir davada verilen idam cezasının bozulmasını talep ediyor.

Bahreyn Adalet Bakanı Şeyh Halid bin Ali Halife yaptığı açıklamada, özel soruşturma biriminin önerisinin incelenmesinin ardından başsavcının, bir polis memurunu öldürdükleri gerekçesiyle katil zanlılarına verilen idam cezası ve bombalama eylemiyle diğer polis memurlarını öldürmeye teşebbüs suçlarının yeniden gözden geçirilmesini talep etme hakkına sahip olduğunu belirtti. Bakan Halife, Adalet Bakanı’nın belirli durumlarda kullandığı bu hak uyarınca yaptığı talep üzerine Temyiz Mahkemesi’nin, kararın yeniden gözden geçirilmesine karar verdiğini aktardı.

Adalet Bakanlığı, iki Bahreyn vatandaşının terör suçlamasıyla haklarında verilen idam kararının gözden geçirilmesi için talebini 28 Mart’ta Temyiz Mahkemesi’ne göndermişti.

Başsavcı daha sonra, İçişleri Bakanlığı’nın görevlendirdiği doktorlar tarafından dava süresince kat edilen her aşamada tıbbi raporların verilmemiş olduğuna dair özel soruşturma biriminin sunduğu bulgulara dayanarak, verilen kararları bozup yeniden yargılama yapılması kararı aldı.

Talebin, Adalet Divanı yasasına uygun olarak yapıldığının altını çizen Adalet Bakanı, hakikati ortaya çıkarmak adına, tüm hukuki süreçlerin mümkün olan en geniş ölçüde tamamlanmasını talebiyle Adalet Bakanlığı hakkının kullanıldığına işaret etti.

İki kişi hakkında verilen idam cezasına itiraz edilmesi ve kararın temyize götürülmesi için yapılan başvuru, İçişleri Bakanlığı’nda bulunan şikayetlerden sorumlu Genel Sekreterliğe iletildi. Özel soruşturma birimi, davada daha önce mahkemeye sunulmamış yeni delilleri ortaya çıkarırken, söz konusu deliller birim tarafından başsavcılığa bildirildi.