Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Bahreyn Başbakanı: Kuralları ihlal edip güvenliği tehdit edenlere taviz verilmeyecek | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Bahreyn Başbakanı Halife bin Selman el-Halife, güvenlik hizmetlerine, ülkeyi hedef alan, güvenliği tehdit eden ve ulusal birliği zayıflatanlara göz açtırmamaları ve kötü niyetli hamlelerle etkin şekilde mücadele etmeleri talimatını verdi.

Bu hamlenin, diğer ihlalci ve istismarcı kimseler için caydırıcı olmasını isteyen Başbakan, yasayı ihlal edenlere müsamaha gösterilmeyeceğinin ve ülke güvenliğini hedef alanlara göz yumulmayacağının da altını çizdi.

Bu açıklamalar, ülkenin kuzey illerinden birindeki (Malkiye köyü) matem sırasında tanık olunan ve ‘ulusal birliğe zarar vermeyi amaçlayan aşkınlıklar’ olarak nitelendirilen durumlarla karşı karşıya kalınmasının ardından, İçişleri Bakanı’nın, Aşura günlerinde meydana gelen ihlallere ilişkin bir güvenlik raporuyla ilgili Başbakan’a bilgi verdiği sırada geldi.

Dün sabah İçişleri Bakanı Şeyh Raşid bin Abdullah Al-i Halife ve İçişleri Bakanlığı’ndan bir dizi emniyet yetkilileriyle Gudaibiya Sarayı’nda bir araya gelen Başbakan Halife bin Selman el-Halife, Aşura günleri dolayısıyla alınan güvenlik önlemleri hakkında bilgi almıştı.

Başbakan, Bahreyn Kralı Hamad bin İsa el-Halife’nin, dini etkinliklerin yerine getirilmesine izin verdiğini, bunların doğru bir şekilde gerçekleştirildiği takdirde tüm imkanların seferber edileceğini ancak ve söz konusu dini etkinlikleri bahane ederek utanç verici eylemlerde bulunan kimselerin yargı gücüyle karşı karşıya kalacağını vurguladığını belirtti.

Prens Halife bin Selman el-Halife, bu tür faaliyetlerde bulunan kimselere karşı her türlü platformdan reddedici tutumların sergilenmesi hususunda çağrıda bulundu.

Öte yandan, Bahreyn Temsilciler Meclisi Başkanı Ahmed bin İbrahim el-Mulle, vatanın kazanımlarını ve başarılarını baltalamak için şeffaflık ve özgürlük atmosferini suistimal eden kişileri kınadı ve yasadışı bir grubun gerçekleştirdiği eylemlerin, toplumdaki nifak tohumlarını ateşleyerek ulusal birliği tehdit etiğini söyledi.

Bahreyn’in bir hukuk devleti olduğunun altını çizen Mulle, birliği baltalamaya çalışan tüm fikirlerin karşısında olacağını belirtti. Temsilciler Meclisi Başkanı, Kral Hamad bin İsa el-Halife tarafından verilen talimatların yerine getirilmesi için azami çaba sarf edilmesi gerekliliğinin de altını çizdi.