Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Bahreyn Dışişleri Bakanı: Katar İran ile beraber hareket ediyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Bahreyn Krallığı Dışişleri Bakanı Şeyh Halid bin Ahmed Al Halife, İran’ın hâlâ Katar ile beraber hareket ettiğin ve krizi çözmede herhangi bir öneri sunmadığını, hâlâ Katar’ın bu adımı atmalarını beklediklerini belirtti.

Halife, “Kaybeden biz değiliz bizi ilgilendiren ülkemizin istikrar ve refahı, halkımızın güvenliği her şeyden önceliklidir bu iş Katarlıları ilgilendiriyor çözüm istiyorlar mı istemiyorlar mı?” dedi.

Kuveyt’teki Körfez Zirvesi’nin değerlendiren Halife, farklı ülkelerin katılımına ev sahipliği yapan zirve yerinde bir zirveydi açıklamasında bulundu.

ABD Başkanı Donald Trump’ ın İran nükleer programı ile ilgili kararını değerlendiren Halife, “Bu iş Başkan Trump’ta bitiyor. Biz Trump’ın konuşmalarını ve stratejisini destekliyor ve uzun zamandır bekliyoruz Bahreyn bu stratejiden kazançlı çıkar çünkü İran teröründen ve müdahalelerinden en çok etkilenen ülkedir ve biz bu stratejinin ilerlemesini hedeflerine ulaşmasını ve geri adım atılmamasını bekliyoruz.”

Halife, Başkan Trump tarafından başlatılan stratejinin Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri bölgedeki rolü için özellikle Bahreyn ile uzun vadede yakınlaşması gerektiğini ifade etti. Konuşmasının devamında Halife, “Şimdi eskiye göre daha net bir resim görüyoruz. Şöyle ki İran mıntıkada istikrar ve güven için en büyük tehlikeyi oluşturuyor” şeklinde konuştu.