Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Bahreyn: Doha rejimi tavrını değişmedikçe Katar’la yakınlaşamayız | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Bahreyn Dışişleri Bakanı Şeyh Halid bin Ahmed bin Muhammed Al-i Halife, “Doha’daki Al-i Sani rejimi aynı tavırda ısrar ettiği sürece Katar ile yakınlaşmak mümkün değil” dedi. Bakan, varolan verilerin iki ülke ilişkilerinin gelecekte iyi bir ümit vaat etmediğini” belirtti.

Şeyh Halid bin Ahmed, “2013 ve 2014 yıllarında Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz Al-i Suud huzurunda ülke sistemi tarafından verilen taahhütlere atıfta bulunarak, bu taahütlere ve yükümlülüklere saygı duyulmadığı sürece Doha rejimini meşru görmek mümkün değil” dedi.

Mevcut durum ve koşulların devam etmesi halinde de Körfez krizi için bir çözümden söz edilemeyeceğini vurgulayan Bakan, “Tamamlanmamış, yerine getirilmemiş sözleşmeler var” dedi.

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Başbakanı ve Dubai Emiri Şeyh Muhammed bin Raşid el-Mektum, Dubai Veliaht Prensi Şeyh Hamdan bin Muhammed bin Raşid el-Mektum himayesinde düzenlenen Dubai’deki Arap Medya Forumu’nda konuşan Bakan, İran’ın Körfez bölgesindeki rolü hakkında, “İran’la halk düzeyinde ilişkilerimiz iyi ancak İran rejiminin bölge ülkelerinin içişlerine müdahale etmesi sorun. Bu nedenle, şu anda karşılaşılan zorluklar iki eksende yoğunlaşmakta. İlki, İran 3 BAE adasını işgal ediyor, ikincisi rejimimizi devirmek ve ülkemizi ele geçirmek için müdahalelerde bulunuyor. İran bu eğilimleri terk etmeyi seçerse, bölge ülkeleri onunla köprü kurmaktan tereddüt etmeyecek” dedi.

Bahreyn Dışişleri Bakanı Şeyh Halid bin Ahmed bin Muhammed Al-i Halife, Tahran rejiminin olumsuz girişimlerine rağmen İran halkıyla ekonomik ilişkilerinin devam ettiğini belirtti.

“Bahreyn topraklarında bulunan İranlılar, ülkeye zarar vermedikleri sürece iyi karşılandılar. Özellikle de Körfez ülkelerindeki herhangi bir ayrımcı muamele görmediler” ifadelerini kullanan Bakan, ülkesi ile Suudi Arabistan arasındaki ilişkiler hakkında ise şu ifadeleri kullandı: “Suudi Arabistan ve Bahreyn arasındaki tarihi ilişkileri bilenler, güçlü ve köklü bir ilişki içinde olduğumuzu ve görüşlerimizin ve tutumumuzun eşgüdümlü olduğunu bilir” dedi. İki ülke arasındaki ilişkilerin ortak ilgi, koordinasyon ve danışma ile sürdüğüne dikkati çeken Bakan, Bahreyn-BAE ilişkilerinin de her geçen gün geliştiğini vurguladı.