Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Bahreyn İçişleri: Petrol boru hattına patlayıcı yerleştiren saldırganlar tutuklandı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Bahreyn makamları Çarşamba günü yaptığı yazılı açıklamada, Bahreyn’in Buri köyündeki petrol boru hattına bombalı saldırı gerçekleştiren terör unsurlarının tutuklandığını duyurdu. Açıklamada saldırganların İran Devrim Muhafızları çatısı altında yoğun askeri eğitimi aldıkları belirtiliyor.

Bahreyn İçişleri Bakanlığı konuyla ilgili yaptığı açıklamada, kendisine ‘’14 Şubat Koalisyonu’’ adı veren bir grup terör örgütü mensubunun tutuklandığını duyurdu. Örgüt, geçtiğimiz Kasım ayında Buri köyü yakınlarındaki petrol boru hattına bombalı saldırı düzenlemişti. Olayı tehlikeli bir terör eylemi olarak niteleyen açıklamada, “Burada, ülkenin menfaatlerine zarar verilmesi ve halkın can güvenliği hedefleniyor” denildi. İçişleri Bakanlığı ile Petrol Bakanlığı organizeli bir şekilde yangını kontrol altına almıştı.

Terör olayından hemen sonra sivil savunma ekipleri ve bomba imha uzmanları bölgede can ve malın korunması için gerekli tedbirleri almaya başlamış ayrıca olay yeri inceleme ekipleri bölgeye intikal ederek birtakım deliller toplamıştı. Olayın ardından bilirkişi heyeti, inceleme ve takip işlemlerini başlatmıştı.

4 saldırgan tespit edildi

İçişleri Bakanlığı açıklamasında, inceleme ve takip işlemlerinden sonra saldırıya karışan terör unsurlarının kimliğinin teşhis edildiğini duyurdu. Kimlikleri teşhis edilen Fadıl Ali(23), Enver Muşim(24), Muhammed Mahrus (27) ve Adil Salih(23) tutuklanarak cezaevine konuldu.

İran’a “Dini ziyaret’’

Bahren İçişleri Bakanlığının açıklamasında, “Tutuklulardan ikisi İran Devrim Muhafızları birliklerinde askeri eğitim aldılar. Bahreyn’deki terör örgütlerinin topladığı elemanlar “Dini ziyaret’’ kılıfı altında İran’a götürülüyor. Oraya giden terör örgütü elemanlarına yaptırılan tatbikatlar arasında, patlayıcıların nasıl üretileceğini ve nasıl kullanacağını, Kalaşnikof, PKC ve RPG gibi silahların nasıl kullanılacağını ve kendilerini korumaları için güvenlik kursları yer alıyor. Daha sonra bu unsurlar yıkıcı terör faaliyetlerini komuta etmekle görevlendiriliyor’’ denildi.

Patlayıcılar uzaktan kumandayla patlatıldı

Açıklamanın devamında, “Yapılan incelemelere göre, terör mensupları İran’dan geri döndükten sonra Buri’deki petrol boru hattını patlatmak için planlama ve hazırlama faaliyetlerini üstlendiler. Önce boru hattının çevresini gözetlediler ardından koyduğu patlayıcıları uzaktan kumandayla patlattılar. Patlama sonucu, çevrede bulunan birçok vatandaş maddi zarara uğradı, zararları yetkili makamlarca karşılandı’’ ifadelerine yer verildi.

İçişleri Bakanlığı, olaylara karışan diğer terör örgütü elemanlarının takibinin devam ettiğini belirtti.