Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Bahreyn: İran ve Hizbullah’ın eylem planları engellendi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Bahreyn İçişleri Bakanı Şeyh Raşid bin Abdullah el-Halife, yaptığı açıklamada, güvenlik birimleri ve kurumlarının topladığı bilgiler sayesinde, son bir yılda, aralarında üst düzey yetkililer, tanınmış isimler, güvenlik personeli ve petrol tesislerinin yakılması ve tahrip edilmesine yönelik terör saldırılarının da bulunduğu 19 terör planının boşa çıkarıldığını duyurdu.

100’den fazla baskın yapıldı

Devrim Muhafızları, Hizbullah ve Haşdi Şabi’nin Bahreyn’deki terör hücrelerine ortak destek sağladıklarına dikkat çeken İçişleri Bakanı el-Halife, emniyet güçlerinin, 42 hücre evi dahil olmak üzere 100’den fazla baskın gerçekleştirdiğini ve 290’dan fazla unsuru gözaltına aldığını belirtti.

El-Halife açıklamasında, “Gözlemler sırasında yaşanan gelişmeler ve yoğun çalışmalar sonucu terör hücrelerinin, silah ve patlayıcı imalatında kullanılan teçhizatın depolanmasından, taşınmasından, dağıtımından ve finanse edilmesinden sorumlu olduğu bizim için açık ve netti” ifadelerini kullandı.

Bu hücrelerin İran’daki unsurlar tarafından yönlendirildiğini söyleyen Bahreyn İçişleri Bakanı, teröristlerin eğitimi için, İran Devrim Muhafızları, Irak’taki Haşdi Şabi ve Lübnan’daki Hizbullah arasında koordineli bir çalışma gerçekleştirildiğini belirtti.

Bakan, bu kişilerin ikamet ettikleri ülkelerin INTERPOL ile işbirliği yapmamaları, kırmızı bültenle ya da doğrudan ikili koordinasyonla yakalanmamaları halinde, hesaba çekilmeyeceklerinin altını çizdi.

Aralarında din adamları, milletvekilleri, şura üyeleri ve önde gelen isimlerin yer aldığı bir toplantıda konuşan İçişleri Bakanı, Bahreyn’in, toplum dışı bir çevre tarafından belirli bir kategoriye yönlendirilmesine izin vermeyeceğini ve topluma nüfuz etmeleri için meydanı boş bırakmayacağını vurguladı. Bakan el-Halife, “Aşırılıkçılık ve gizli mezhepçiliğin, ulusal alana ve tüm Bahreynlilere sirayet etmesini engellemek, bizim ulusal görevimizin bir gereğidir” şeklinde konuştu.