Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Bahreyn, Katar için casusluk yaptıkları suçlamasıyla 3 kişiyi Ağır Ceza Mahkemesi’ne sevk etti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Bahreyn Savcılığı, Ali Selman Ali Ahmed, Hasan Ali Cuma Sultan ve Ali Mehdi Ali el-Esved’i Katar’la kurdukları ilişkinin mahiyetine yönelik suçlamalarla Ağır Ceza Mahkemesi’ne sevk etti.

Bahreyn Krallığı aleyhine düşmanca davranışlarda bulunma, siyasi ve ekonomik statüsüne zarar verme amacıyla yabancı bir devletle iletişim kurma suçlamalarıyla karşı karşıya olan sanıkların ayrıca askeri sırları ve bilgileri sağlamak karşılığında yabancı bir ülkeden para kabul ettikleri de belirtildi. Yurt dışında ülkenin finansal gücünü ve itibarını zayıflatacak yanlış haber ve söylentiler yayınlamakla da suçlanan sanıkların duruşmasının 27 Kasım’da yapılacağı duyuruldu.

Yüksek Ceza Mahkemesi Avukatı Ahmed Hammadi, savcılığın iddialarının sanıklar Ali Selman ve Hasan Sultan ile Katarlı yetkililer arasında yapılan telefon konuşmalarının kayıtları ve dört şahidin ifadesinden elde edilen delillere dayandırıldığını söyledi. Taraflar arasında gerek yurt içinde gerekse yurt dışında gerçekleşen görüşmelerin takiplerinin yasalar çerçevesinde yapıldığını belirtti.

Sanıkların görüşmelerle eş zamanlı olarak devlet yetkililerine karşı, güç ve şiddet kullanarak terörist eylemler gerçekleştirmek için ülke çapında faaliyetlerine başladıkları kaydedildi. Bunun karşılığında da Katar tarafından yüklü miktarda para aldıkları ifade edildi.,

Savcılık ayrıca hâlihazırda kaçak durumda bulunan Hasan Ali Cuma Sultan ve Ali Mehdi Ali el-Esved için yakalama kararı çıkarttı.