Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Bahreyn: Katar, sistematik terör saldırılarını desteklemekte | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Bahreyn Dışişleri Bakanı Şeyh Halid bin Ahmed el Halife, Katar’ı, barışı bozmak ve rejimi desteklemek için, Bahreyn’deki polis güçlerinin ve Bahreyn halkının ölümüne sebep olan sistematik terör saldırılarını desteklemekle suçladı.

El Halife, dün akşam, BM Genel Kurulu önünde yaptığı konuşmada, “Ülkem; Körfez’in güvenliğini sağlama, terörle mücadele, deniz yollarını koruma ve terörizm kaynaklarının yok edilmesi adına bir merkez kurulması gibi konularda stratejik ilişkiler kurmaya heveslidir. Ulusların egemenliğini aşan, aşırılığı destekleyen ve kaosu yayan haydut devletlerin aramızda olması kabul edilemez” dedi. Uluslararası toplumu barış arayışında olmaya çağırdı.

El Halife, Bahreyn’in, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Mısır ile iş birliği içinde, uluslararası hukuk tarafından garanti edilen egemen bir hakkı kullandığını söyledi. Sözlerinin devamında ise şu ifadeleri kullandı, “Bu hak ise; uzun bir sabır göstergesinin ardından, arkadaşça ilişkileri ve iyi komşuluğu ihlal eden Katar ile olan ilişkilerin kesilmesidir.” Her ülke halkını kötülüklerden korumak zorunda olunduğunun altını çizdi. Ayrıca 4 ülkenin isteklerinin kardeş Katar halkına zarar vermeyeceğini, insani durumların hesaba katılarak belli adımların atıldığını vurguladı.

Filistin taraflarının anlaşmaya varmasını ve bölünmenin sona ermesini de takdirle karşılayan el Halife, Mısır Cumhurbaşkanı Sisi’nin rolüne ve Arap bölgesinin stratejik derinliği ve bölgedeki barış ve güvenlik direği olması itibariyle Mısır’ın kilit statüsüne dikkat çekti. “Konu dini bir konu değil, Filistin bütün dinlerin toprağıdır. Bu siyasi bir meseledir ve ihtilalin sona ermesi gerekmektedir. Halk, topraklarına geri dönmeli ve hakları geri verilmelidir. İsrail, şiddetten vazgeçmedikçe ve Aksa da dahil olmak üzere kutsal alanların ihlallerini durdurmadıkça barışı hak etmiyor” dedi.