Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Bahreyn: Katar’ın KİK üyeliği dondurulmalı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Bahreyn Dışişleri Bakanı Şeyh Halid bin Ahmed Al Halife, Katar’ın aklını kullanıp 4 ülkenin talepleri yerine getirinceye kadar, Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) üyeliğinin dondurulmasını istedi.

Bakan Halid bin Ahmed Al Halife, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, “Olanlara baktığımız zaman, Katar, kötü niyetli, haydut ve ulusal güvenliğimizi tehdit eden bir politika yürütmekte. Ülkelerimiz Katar’ı boykot etme ve ablukaya almak için önemli bir adım attı” ifadelerini kullandı. Katar’ın adil taleplerine ve ülkelerindeki komplolarını durdurma isteklerine yanıt vermediğini belirtti. Ayrıca KİK’te imzalanan anlaşmalara saygı göstermediğini de dile getirdi.

“Böyle devam ederse zirveye katılmayacağız”

Bahreyn’in, Katar’ın yer alacağı KİK zirvesine katılmayacağını belirten Al Halife, “Katar taleplerimizi yapmaktan kaçınarak önümüzdeki KİK zirvesine kadar zaman kazanacağını zannediyorsa bu yanlış bir düşünce olur. Böyle devam ederse zirveye katılmayacağız” dedi.

Şeyh Halid bin Ahmed Al Halife, yaptığı açıklamada, “Bahreyn zirveye katılmayacak ve her geçen gün İran ile daha da yakınlaşan ve bölgeye yabancı güçler getiren Katar’la birlikte o masaya oturmayacak. Bun durum KİK ülkelerinin güvenliğini tehlikeye atmakta. Katar’ın üyeliğini dondurmak KİK’i korumak için atılmış bir adım olacak. Talepleri yerine getirmediği takdirde (Katar’ın) KİK’ten çıkması bizim için iyi olacaktır” ifadesini kullandı.