Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Bahreyn: Katar ülkemizdeki Şii Muhalefete Destek Veriyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Bahreyn yönetimi, eski Katar Başbakanı Şeyh Hamad bin Casim bin Cabir Âl-i Sani ile Bahreyn’deki kapatılan muhalfet partisi Vifak Partisi Genel Sekreteri Şeyh Ali Salman arasında gerçekleşen telefon görüşmesine ait olduğunu iddia ettiği bazı tapeleri açıkladı ve Katar’ı Ali Salman’la, ülkesinde devam eden olayların ve kargaşanın devam etmesi, tırmanması için anlaşma yapmakla suçladı.

14 Şubat- 16 Mart 2011 tarihleri arasında Bahreyn’de gerçekleşen muhalefet protestolarında Katar’ın rolü olduğuna işaret etti.

Bahreyn Savcısı, eski Katar Başbakanı ve Vifak Partisi genel Sekreteri arasında yapılan telefon görüşmeleri hakkında suç duyurusunda bulundu. 2011’deki olaylarda ülkenin istikrarının bozulması, karışıklıkların artması için destek verdiğinden dolayı, Bahreyn yasalarına göre, yabancı ülkelerle ülkenin çıkarlarına karşı işbirliği yapmak suç sayılıyor.

Bahreyn Bilişim Bakanı, Ali el-Rumeyhi, “Bahreyn’in elinde eski Katar Başbakanının sızan ses kayıtlarına dair Katar’ın desteğiyle ilgili daha fazla kanıt vardır” ifadelerini kullandı. Rumeyhi, Katar ve Arap Kamuoyu önünde, Katar’ın aşırılık yanlısı terör gruplarına fon sağladığına ve ülkenin içişlerine karıştığını belirtti.

Şeyh Hamad ve Ali Salman arasındaki ses kayıtlarının sızması, Katar’ın Körfez Arapları ve Bahreyn’in istikrarını bozmada ciddi bir rol aldığını gösteriyor.

Rumeyhi sözlerine, “Bahreyn’in ülkesinin ve vatandaşlarının güvenliğinin bozulmasına ve içişlerine karışılmasına asla izin vermeyeceklerini söyleyerek devam etti. Körfez Arap Ülkeleri İşbirliği Konseyi, kardeş Katar halkıyla beraber, tarihi kardeşlik bağlarını düşünerek sabrettiklerini, bu politikaları düzeltmek umuduyla sırayla Körfez ülkeleriyle temaslarda bulunuyor. Ancak yapılan bu müdahalelere tahammül etmek ve sessiz kalmak pek mümkün değil” şeklinde devam etti.

Rumeyhi Bahreyn televizyonuna yaptığı açıklamalarda, Vifak Partisi Genel Sekreteri Ali Salman ile Katar Emiri Şeyh Hamad b. Casım b. Cabir Âl-i Sani arasındaki görüşmenin ses kayıtlarından dolayı, terör suçu işlediği gerekçesiyle 2016 yılında, Temmuz’un 17’sinde 5 yıl hapise mahkum edilmişti.

Görüşme kayıtlarına göre Eski Katar Başbakanı Şeyh Hamad bin Casim, görüşme sırasında Selman’la yüzyüze buıluşmak istemiş. Katar eski Başbakan’ı iken, muhalif Vifak Partisi Genel Sekreter’iyle görüşüp görüşüp Bahreyn rejimini yıkmak isteyen göstericileri desteklemiş.

Şeyh Hamad Casim, Bahreyn’deki muhalif gösterileri bastırmak için ülkeye yardım kuvvetleri göndermek isteyen Körfez Arap Ülkeleri’ni de bu girişimden vazgeçirmek için çalışmış.

Kayıtlara göre Salman, Bahreyn’de şiddete başvurulmasının krizin çözümüne katkı sağlamayacağını belirtiyor. Şeyh Hamad b. Casim ise buna karşılık İttifak güçlerinin şiddete başvurmamasını ümit ettiğini belirtiyor.
Salman ise Katar yönetiminin Bahreynli muhaliflerle beraber hareket etmesini talep ediyor. Ve ekliyor “Siz bizim daima dostumuzsunuz.”

Kayıtlara göre Şeyh Hamad ise buna karşılık Bahreyn’deki bazı muhalif grupların Katar’la beraber hareket etmediğine dikkati çekiyor. Krizi hafifletmeye çalıştıklarını ama bu grupların aşırılıkları yüzünden şiddetin tırmandığını Salman’a hatırlatıyor.

Yine Kayıtlarda Şeyh Hamad b. Casim Ali Salman’dan dönemin ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Jeffrey Feltman’la yapacağı resmi toplantıya kadar beklemesini istiyor.

Bahreyn yönetimi bu görüşmenin Bahreyn’e yönelik bir komplo planı olduğunu ve terör kapsamında değerlendirildiğini belirtiyor.