Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Bahreyn Savunma Gücü Komutanı’na suikast girişiminde bulunan teröristlere ağır ceza | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Bahreyn Askeri Mahkemesi, terörist hücre oluşturularak, Bahreyn Savunma Gücü komutanına suikast girişiminde bulunulması ve hücredeki 18 kişinin terör faaliyetlerine karışması ile ilgili davayı bugün düzenlenen oturumda karara bağladı.

6 sanık hakkında oy birliğiyle, idamın yanı sıra Bahreyn vatandaşlığından çıkarılma kararı verildi. Kendilerine yöneltilen suçlamalardan hüküm giyen 7 sanığı ise 7 yıl hapis cezasına çarptıran mahkeme, Bahreyn vatandaşlığından çıkarılmalarına da karar verdi. Bahreyn Askeri Mahkeme, aynı davada yargılanan 5 kişiyi de beraat ettirdi.

Sanıkların, savunma hakkının sağlanması ve avukat temin edilmesi de dahil olmak üzere, 2002 Ceza Muhakemesi Usulü ve 2002 tarihli Askeri Adalet Yasasında öngörüldüğü üzere, bütün yargı güvencelerinin askeri mahkemelerde garanti altına alındığı da beyan edildi.

Sanıklar, Yüksek Askeri Mahkemesi tarafından verilen ceza kararına, Askeri Temyiz Mahkemesine başvurarak itiraz edebildikleri gibi, yasaya uygun olarak Askeri Yargıtay’a başvurma haklarına da sahipler.