Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Bahreyn, tarihinin en büyük enerji kaynağını keşfettiğini açıkladı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Manama: Ubeyd es- Suheymi

Bahreyn dün, ülke tarihinin en büyük petrol ve kaya gazı rezervinin keşfedildiğini duyurdu. Bahreyn’deki Doğal Kaynaklar ve Ekonomik Güvenlik Yüksek Komitesi, petrol rezervi miktarının ‘Bahreyn petrol yataklarını’ misliyle katlayacağını belirtti.

Doğal Kaynaklar ve Ekonomik Güvenlik Yüksek Komitesi tarafından yapılan yazılı açıklamada yürütülen çalışmalar sonucunda Bahreyn tarihindeki en büyük rezervin keşfiyle ülkedeki petrol sahalarının tamamında çok daha büyük rezerve sahip bir hafif kaya petrolü kaynağı ile çok miktarda gaz bulunduğu belirtildi.

Bahreyn Veliaht Prensi Selman bin Hamad el Halife, Ulusal Petrol ve Gaz Kurumu’na yeni alandan çıkarılabilecek miktarın fizibilitesini belirleme, alanın jeolojik yapısını ve üretim maliyetini dikkate alarak zaman içinde geliştirilmek üzere planlamada bulunma talimatı verdi. Bunun söz konusu alanın geliştirilmesini sağlayarak kalkınma sürecinde ulusal kaynaklara katkıda bulunacağı kaydedildi.

Doğal Kaynaklar ve Ekonomik Güvenlik Yüksek Komitesi, daha önce de keşif ve petrol arama-inceleme çalışmaları için detaylı planlar geliştirildiğini belirtti. Ulusal Petrol ve Gaz Kurumu, ulusal petrol şirketlerine mevcut en iyi teknolojileri kullanarak jeolojik araştırma çalışmalarının düzeyini artırma, keşif kuyuları açma ve bu konuda uluslararası alanda çalışmalar yürüten şirketlerden yardım alma talimatı verildi.

Komite tarafından açıklanan keşif, Bahreyn’de 1932’de ilk petrol kuyusunun açılmasından bu yana Bahreyn Kralı Hamad bin İsa el-Halife döneminde ulaşılan en büyük petrol rezerv keşfi oldu.

Günde yaklaşık 52 bin varil üretim yapan petrol yataklarına sahip olan Bahreyn’in günlük ham petrol üretimi de 202 bin varil. Sadece Abu Safah petrol rezervinde üretilen petrol miktarı 150 bin varil. Suudi Aramco şirketi tarafından işletilen saha Suudi Arabistan ve Bahreyn’in ortak alanında bulunuyor. Alan yaklaşık 6.1 milyar varil petrol rezervine sahip. 1963’te keşfedilern 190 kilometrekare genişliğindeki bölgede üretime 1966 yılında başlandı.