Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Bahreyn Temyiz Mahkemesi terörle suçlanan 6 kişiye idam cezası verdi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Bahreyn Askeri Temyiz Mahkemesi salı günü terörle suçlanan 6 kişinin idamını onayladı. Suçlular, başkomutana suikast ve Bahreyn savuma güçlerini hedef almakla hâkim karşısına çıktılar.

Mahkeme 25 Aralık’ta Bahreyn savunma güçlerini hedef alan 13 Bahreynli zanlı hakkında tutuklama kararı çıkarttı. Bunlardan 10’u hâkim karşısına çıkarken Güvenlik Güçleri Bahreyn, Irak ve İran’da kaçak olan 3 kişinin izini sürüyordu.

Hakkında çok sayıda suçlama var

Öte yandan, Bahreyn mahkemesi salı günü resmi sosyal paylaşım sitesinden yaptığı bir paylaşımdan sonra Nabil Recep’i beş yıl hapse mahkûm etti. Savcılık, Recep’i savaş zamanı süresince Bahreyn silahlı kuvvetlerinin askeri operasyonlarına zarar vermek, yanlış haber yaymak, provakatif eylemlerde bulunmak ve birçok devlete hakaret etmekle suçladı.

Yemen’deki eylemleri saldırganlık olarak nitelendirdi

Nebil Receb, Twitter hesabında, Yemen’deki askeri operasyonlara zarar veren iddialar ve yalanlar içeren bir dizi tweetler yayınladı. Ayrıca İçişleri Bakanlığı ve güvenlik hizmetleri tarafından temsil edilen resmi organlar hakkında yalan yanlış haber paylaşımda bulundu. Receb öte yandan, Bahreyn’in Suudi Arabistan’ın meşruiyeti desteklemek üzere yürüttüğü Arap ittifakına katılması ve Yemen’deki askeri operasyonlar ile ilgili yalan ve kötü niyetli haberler ve ifadeler içeren tweetler yayınladı. Savcılığın raporuna göre Nebil, askeri operasyonlara zarar verme, operasyonların yasadışı olduğunu iddia etme, uluslararası hukuku ihlal ederek kamuoyunu olumsuz yönde etkilemek ve Yemen’deki eylemleri saldırganlık olarak niteleyerek koalisyon ülkelerine hakaretlerde bulundu.

Receb’in ayrıca bakanlığın, hapishanesinde bulunan mahkûmların, isyan ve saldırıları durdurmak için aldığı tedbirleri ifşa ettiği öğrenildi. İçişleri bakanlığını tutuklanan kişilerin evlerine yasa dışı müdahale etmekle suçlayan Nebil’in tüm bunları kamuoyunu ayaklandırmak ve devlet itibarını zayıflatmak için yaptığı açıklandı.