Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Bahreyn: Teröristlerin petrol hatlarına saldırı planları engellendi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Bahreyn Krallığı Emniyet Genel Müdürü Binbaşı Tarık Hasan, İran’ın Bahreyn’de terörizmi desteklediğini duyurdu. Bu nedenle güvenlik servislerinin sık sık terörist gruplarla karşı karşıya geldiğini bildirdi.

Kaçak silahlara ve bombalara el koyduklarını açıklayan Hasan, el yapımı patlayıcıların hazırlanmasına yönelik terör hücrelerindeki unsurların eğitildiğine ve gerekli malzemelerin de kendilerine sağlandığına dikkat çekti.

Hasan ayrıca güvenlik birimlerinin Bahreyn Krallığı’ndaki üç petrol boru hattını ve halkı hedef alan bir terör eylemini de engellediğini duyurdu. Suudi Arabistan’ın Bahreyn’deki Buri köyü yakınlarında bulunan boru hattının hedeflendiğini, engellenen eylemin İran merkezli teröristler ve Devrim Muhafızları’yla bağlantılı gruplarca planlandığını kaydetti.

Planlanan terör saldırısına ilişkin soruşturmanın halen devam ettiğini duyuran Hasan, araştırmanın sonucunda İran’ın rolünü ispatlayan kanıt ve delillere ulaşılacağını belirtti.

Petrol tesislerinin, siyasi ve ekonomik nedenlerle hedeflendiğini söyleyen Bahreyn Emniyet Genel Müdürü, yerleşim yerlerine yakın boru hatlarına yönelik planlanan saldırıların daha büyük zarar ve kaosu hedeflediğine dikkat çekti. Bu durumun terörizmin tehlikesini gözler önüne serdiğini belirtti.

Hasan, Bahreyn Kralı Hamad bin İsa El Halife’nin başkanlık ettiği yüksek bir komitenin petrol hatlarını ve tesislerinin güvenliğini için araştırma yaptığını bildirdi. Bunun halkın hedeflendiği ilk saldırı planı olmadığına dikkat çeken Hasan, terör hücrelerinin stratejilerini değiştirdiğine dikkat çekti.

Bahreyn İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada da operasyonlar sonucunda bir terör hücresinin tespit edildiği ve teröristlerden birinin tutuklandığı duyuruldu. Güvenlik servislerinin İran’a kaçan diğer dört teröristin peşinde olduğu bilgisi verildi. Bakanlık, hücrenin ülkenin önde gelen isimlerine ve 3 boru hattına saldırı düzenlediğini belirtirken Kasım el-Mümin adlı teröristin de İran’a kaçtığını bildirdi.

Bahreyn’de 27 Ekim’de polisleri taşıyan otobüse yönelik düzenlenen terör saldırısı sonucu bir güvenlik görevlisi ölmüş, 9 kişi de yaralanmıştı. Saldırıdan bir gün sonra güvenlik servisleri, terör hücresinin eylem planını ortaya çıkarmıştı.

Polis otobüsüne düzenlenen saldırının ardından İran’a kaçmaya çalışan teröristlerden birinin yakalandığını açıklayan Tarık Hasan hücre üyelerinin ekim 2011’de Suriye’ye kara yoluyla ulaştıklarını, oradan da limanlarda pasaportları mühürlenmeden İran’a geçtiklerini belirtti. Ayrıca 2017 yılının temmuz ayında da İran’a gittiklerini kaydetti.

İran’a kaçan teröristlerin Kasım el-Mümin (28), Sadık Cafer Muhammed Abdullah Al-Tuk (36) ve Mehdi İbrahim Casim Abdullah (28) olarak belirlendiği, diğerlerinin de Sitre’de restoran sahibi tutuklu Züheyr İbrahim Casim Abdullah (37), soygun ve isyan olaylarından mahkûm, kamyon şoförü Muhammed Mehdi Muhammed Hasan (39) olduğu bilgisi verildi.