Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Bahreyn ve BAE’den İran tehdidine karşı mücadele çağrısı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Dışişleri Bakanı Abdullah bin Zayed el-Nahyan, ‘bölge güvenliğine zarar vermekle’ suçladığı İran’ı “Haydut Devlet” olarak niteledi.

Abdullah bin Zayed, ABD’nin New York kentinde düzenlenen Birleşmiş Milletler (BM) 73. Genel Kurulu toplantısında yaptığı konuşmada, “İran’ın şiddet, kaos ve mezhepsel çatışmalar üzerinden bölge güvenliğine zarar verdiğini” ve “İran’ın Araplar içerisindeki ilerleyişinin benzeri görülmemiş boyutlara ulaştığını” söyledi.

Bakan Zayed, “İran’ın balistik füze yağmuruna tutulan kardeş ülke Suudi Arabistan ve Yemen’e yönelik bu tehditler oluştuğunda seyirci kalmamamız gerekirdi. Suudi Arabistan’ın güvenliği bizim güvenliğimiz demektir” dedi.

Bahreyn’den destek mesajı

Bahreyn Dışişleri Bakanı Şeyh Halid bin Ahmed Al Halife ise ülkesinin, İran’a karşı caydırıcı olması hedefiyle ABD Başkanı Donald Trump tarafından açıklanan ve “Arap NATO’su” olarak adlandırılan “Ortadoğu Stratejik İttifakı-MESA”nın inşa sürecini desteklediğini açıkladı.

Bakan Ahmed Al Halife, BM Kurulunda yaptığı konuşmada, “Bölge devletlerinde kalıcı güvenliğin, istikrarlı barışın ve sürdürülebilir kalkınmanın başarısı, bölgedeki sorumlu ülkeler arasında güçlü bir askeri, politik ve ekonomik ittifakın oluşması için çalışma gerektiren kolektif bir sorumluluğa bağlıdır. Bunun hedefi, çeşitli tehditlerle karşı karşıya olan bu stratejik bölgeye zarar vermek için fırsat kollayanları caydırmaktır. Bunların başında ise İran rejimi gelmektedir. Bu rejim, devlet ve kurumlarının devrilmesini hedefleyen yıkım politikalarını benimsiyor, aşırıcı terörist grupları destekliyor ve devletlerin içişlerine müdahale ediyor. Bu rejim, komşu ülkeleri İran’daki olaylardan sorumlu olmakla suçluyor ve bölgede hegemonya kurmak için açgözlü bir şekilde hareket ediyor” dedi.

Yemen’deki gelişmelere de değinen Bakan, “İran rejimi, devrimci milisleri, komşu ülkeleri tehdit etmeye yönelik düşmanca eylemlerine devam etmeleri için balistik füze vermek suretiyle desteklemeyi sürdürüyor. Bu füzelerle de Suudi Arabistan’ın meskun bölgeleri hedef alınıyor” dedi.

Bahreynli diplomat, ABD Başkanı Trump tarafından geçtiğimiz aylarda açıklanan, “Arap NATO’su” olarak adlandırılan “Ortadoğu Stratejik İttifakı-MESA”nın inşa sürecine ve “İran rejimi tarafından desteklenen bazı terör yapılanmalarının ABD’nin terör listesine alınması kararını” desteklediğini dile getirdi.