Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Bahreyn’de genel ve yerel seçimler eş zamanlı olarak düzenlenecek | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Bahreyn Başbakanı Halife bin Selman el-Halife, ülkedeki genel ve yerel seçimlerin önümüzdeki 24 Kasım’da yapılacağına açıkladı. Başbakan tarafından seçimlere ilişkin açıklanan kararda, belediye meclis üyeleri seçimlerinde oy verilmesi ve oyların sayılması süreci için genel bir komitenin kurulacağının da altı çizildi.

Başbakanın onayladığı kararın ilk maddesinde, belediye meclisi üyelerinin seçim sistemi hükümlerine uygun olarak isimleri seçmen listelerinde olan kişilerin sandığa gideceği ve yerel seçimlerin 24 Kasım’da sabah 8’den akşam 8’e kadar süreceği belirtildi. İkinci turun gerekli olması durumunda ise seçimlerin Aralık ayının ilk cumartesi günü sabah 8’den akşam 8’e kadar yapılacağı belirtildi.

Belediye meclisi adaylığı için başvuruların 17-21 Ekim tarihlerinde yapılacağı açıklanırken, üyelerin seçimi için genel bir komiteye 13 oy verme ve sayma komitesi eklendiği bildirildi.

Yasama ve Fetva İdaresi Başkanı Nevaf Hamza, seçmen listelerinin 27 Eylül – 3 Ekim tarihleri arasında 4 denetleme komitesine sunulacağını açıkladı.

Seçmen listeleri, seçmenlere itiraz etme, açıklamada değişiklik yapma ve düzeltme fırsatı sunuyor.

Seçmen listeleri kâğıt yerine ilk kez denetleme komitesindeki elektronik ekranlarda sunuldu. Seçmen listelerinin elektronik ortamlarda sunulmasıyla seçmenler dün, seçimler için aktive edilen web sitesi aracılığıyla değişim işlemi için başvuruda bulunabilecekler.