Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Bahreyn’de İran destekli 116 terörist yakalandı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Bahreyn güvenlik güçleri, ülkede terör eylemi planlayan 116 teröristi yakaladı. Bahreyn resmi haber ajansında yer alan habere göre, yakalanan teröristler, hazırlığı sürdürülen terör eylemlerinin planlama, lojistik, uygulama ve ikmal aşamalarında sorumluluk üstlenen kişileri kapsıyor.

Yetkililer tarafından yapılan soruşturma sonucunda, gözaltına alınan teröristlerin, İran Devrim Muhafızları tarafından Bahreyn’deki çeşitli terör örgütlerinin bir araya getirilmesi suretiyle kurulan bir terör örgütüne bağlı olduğu ortaya çıkarıldı.

Bahreyn’de eylem yapmayı planlıyorlardı

Soruşturmada göre, İran Devrim Muhafızları ve İran’a bağlı faaliyet gösteren Asaib Ehli Hak ile Hizbullah terör örgütü tarafından silah, patlayıcı, anti zırhlı roketler, silahlar ulaştırılan terör grubu Bahreyn’de terör eylemleri düzenlemeyi amaçlıyordu.

Toplanan bilgiler söz konusu terörist grubun Bahreyn’den Irak, İran ve Lübnan’a kaçan Akil el-Sari, Murtaza el-Sendi ve Kasım el-Mümin gibi teröristler tarafından yönlendiriliyordu. Söz konusu teröristler, yakalanan gruba sağlanan askeri eğitim, patlayıcı üretimi, RPG roketlerinin kullanımı ve gizli sığınak oluşturma konularında sağlanan eğitim desteği ve terör eylemlerinde kullanılmak üzere patlayıcı, silah ve finans desteğini organize ediyordu.

Teröristler, Hizbullah kamplarında eğitim aldı

Soruşturmanın sonuçlarına göre, yakalanan 116 teröristten 48’i İran Devrim Muhafızları’nın İran’daki askeri karargahları ile Irak ve Lübnan’da İran tarafından desteklenen Hizbullah gibi örgütlerin karargahlarında eğitim aldı.

Grubun Bahreynli üyelerinin ise terör eylemlerinin yapılacağı noktaları belirlemek, silah depoları oluşturmak, gönderilen paraları bir plan çerçevesinde dağıtmak ve terör eylemlerini gerçekleştirmekle sorumlu olduğu anlaşıldı.

Çok sayıda mühimmat ele geçirildi

Güvenlik güçleri, terörist gruba ait birçok askeri mühimmatı ele geçirdi. Patlayıcı yapımında kullanılan birçok mekanı ise kontrol altına aldı. Ele geçirilen askeri mühimmat arasında 42 kilogram C4 ve TNT maddeleri, 757 kilogram amonyum nitrat, çok sayıda kaleşnikof, tabanca ve el yapımı bomba ile yine çok sayıda anti personel, anti zırhlı roket ve 4 RPG roketi ele geçirildi. Yetkililer tarafından yapılan incelemeler sonucunda teröristlerden ele geçirilen PG7 patlayıcılarının İran’daki tesislerde üretildiği belirtildi. Gözaltına alınan teröristler, haklarında gerekli işlemlerin tamamlanması için yargıya sevk edildi.