Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Bahreyn’de Katar adına casusluk yapmakla suçlanan 3 kişi müebbet hapis cezasına çarptırıldı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Manama/Şarku’l Avsat

Bahreyn Yüksek Temyiz Mahkemesi’nden bugün yapılan açıklamada, Bahreyn’e karşı düşmanca eylemlerde bulunmak, ulusal çıkarlarına zarar vermek, ülkenin güvenliğini ve huzurunu etkileyecek hassas bilgileri sızdırmak üzere Katar adına casusluk yapma davasında hüküm verildiği duyuruldu. Yüksek Temyiz Mahkemesi, İlk Derece Mahkemesi’nin verdiği karara yapılan itiraz başvurusunu kabul etmişti. Yeniden görülen davada suçlu bulunan 3 kişi ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı. Kamu Savcılığı, Bahreyn’de 2011’deki kaos ve huzursuzluk yayan olayların devam etmesi, kontrol makamlarının devre dışı kalması ve anayasal düzenin devrilmesi amacıyla Katar hükümeti yetkilileri ile iletişim kurdukları ispatlanan 3 sanık hakkında dava açmıştı.

Sanıklar ve Katarlı yetkililer arasındaki takibe takılan telefon görüşmeleriyle birlikte bir takım kesin kanıtlar ışığında yürütülen soruşturmalar sonucunda sanıkların, Katar hükümeti yetkililerine Bahreyn’in güvenliğini ve istikrarını etkileyecek devlet güvenliğine ilişkin hassas bilgiler verdiği anlaşıldı.

Bununla birlikte Kamu Savcılığı, Katar hükümetinden para aldıkları kanıtlanan sanıkların gerginliğin tırmanması ve anayasal sistemin devrilmesi için Katar Devleti ile yaptıkları anlaşma uyarınca Katar merkezli el-Cezire kanalına katıldıklarına dair kayıtlar sundu.

Yüksek Temyiz Mahkemesi’nin kararı Kamu Savcılığı’nın sanıklara isnat edilen suçlarla ilgili sunduğu çeşitli delillere dayanıyor. Bununla birlikte karar, Katar Devleti’nin Bahreyn Krallığı’nın çıkarlarına zarar vermek ve yönetimi zayıflatmak için iç işlerine bariz şekilde müdahale etmek üzere Bahreyn ve yönetimine muhalif olanlarla işbirliği yapması ve bu amaçlar doğrultusunda bu kişileri kullanması çerçevesinde alındı.

Mahkeme, Katar Hükümeti’nin iletişim sürecini, Katar’ın o dönemki Başbakanı Hamad Bin Casim, Katar eski Emiri’nin danışmanı Hamad bin Halife el-Atiyye, El-Cezire Genel Yayın Yönetmeni Hamad bin Samir Al Sani, Londra merkezli “alaAlem” dergisinin editörü Said eş-Şehabi aracılığıyla yönettiğini belirtti. Buna göre mahkeme söz konusu bu kişilere atfedilen konuların soruşturulması için dosyayı Kamu Savcılığı’na sevk etti.