Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Bahreyn’de petrol boru hattını patlatan sanıklara ceza yağdı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Manama: Ubeyd Suheymi / Şarku’l Avsat

Bahreyn yargısı, 10 Kasım 2017’de Buri bölgesindeki Suudi-Bahreyn petrol boru hattında meydana gelen bombalı saldırının faili 7 sanığı mahkum etti.

Bahreyn Terör Suçları Kovuşturma Baş Savsıcı Hamad Şahin, Manama Dördüncü Ağır Ceza Mahkemesinin Suudi-Bahreyn petrol boru hattı bombalı terör saldırısı sanıkları hakkında verdiği kararı açıkladı.

Mahkeme 5 mahkumu ömür boyu hapis cezasına çarptırırken bir sanığa 10, bir sanığa ise 5 yıl hapis cezası verdi. Ayrıca mahkumların tümünün vatandaşlıktan çıkarılmasına hükmedildi.

Mahkeme sanıkları terör örgütü kurma ve organizeetme, patlayıcı üretme ve kullanma, eğitimini verme, teröre finansman sağlama gibi suçlarlardan dolayı suçlu buldu.

Bahreyn İçişleri Bakanı Raşid bin Abdullah Al-i Halife, ülkedeki petrol boru hattında 10 Kasım 2017’de meydana gelen patlamayı “tehlikeli bir terör eylemi” olarak nitelendirmişti.

Al Halife, Bahreyn’de son dönemde meydana gelen terör olaylarının İran’ın doğrudan yönlendirmesiyle gerçekleştiği tezini savundu.

Bahreyn İçişleri Bakanlığı, boru hattını hedefleme direktifinin direk İran’dan geldiğini, yakalananlardan ikisinin İran Devrim Muhafızları ile temas halinde olduğunu ve sanıkların 14 Şubat Koalisyonu isimli terör örgütüne bağlı olduklarını tespit edildiğini açıklamıştı.

Başkent Manama’ya 15 kilometre uzaklıkta bulunan Buri köyündeki petrol boru hattında meydana gelen patlama nedeniyle yangın çıkmıştı.