Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Bahreyn’de petrol boru hattını patlatan sanıkların duruşması 10 Mayıs’ta | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Bahreyn Terör Suçları Savcılığı, Suudi Arabistan – Bahreyn petrol boru hattını havaya uçurmakla suçlanan ve içlerinde bazılarının İran’daki Devrim Muhafız kamplarında askeri eğitim aldığı düşünülen 7 kişinin dosyasını yargıya götürdü.

Bahreyn İçişleri Bakanlığı, boru hattını hedefleme direktifinin direk İran’dan geldiğini, yakalananlardan ikisinin İran Devrim Muhafızları ile temas halinde olduğunu ve sanıkların 14 Şubat Koalisyonu isimli terör örgütüne bağlı olduklarını tespit edildiğini açıklamıştı.

Terör Suçları Savcılığı, yakalanan 7 kişiye, 10 Kasım 2017’de Bahreyn’in başkent Manama’ya 15 kilometre uzaklıkta bulunan Buri köyündeki Suudi Arabistan-Bahreyn petrol boru hattının patlatılması ile ilgili çok sayıda suçlamada bulundu.

İddia makamı, sanıklara, terör örgütü kurma ve katılma, patlayıcı üretme, patlayıcı ile terör saldırısı gerçekleştirme ve silah kullanmak için eğitim alma suçlamalarını yöneltti.

Savcılık tarafından yapılan açıklamada, duruşmanın ilk celsesinin 10 Mayıs’ta gerçekleşeceği bilgisi verilirken, Terör Suçları Başsavcılığı, iki sanığın Bahreyn dışında olmalarına rağmen güvenlik birimleri tarafından takip edildiğini, terör hücresinin kurucuları ve diğer üyelerinin ise yakalandığı bilgisini verdi.