Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Bahreyn’e karşı Katar için casusluk yapmakla suçlanan üç şüpheliden ikisi kaçak | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Bahreyn’de yargı, beş gün önce Suudi Arabistan, Mısır ve BAE tarafından terör listesine alınan Ali Selman Ali Ahmet, Hasan Ali Cuma Sultan ve Ali Mehdi Ali el-Esved adındaki üç Bahreynlinin yargılandığı davayı erteledi.

Söz konusu kişiler, Bahreyn’in çıkarlarına, güvenliğine ve istikrarına zarar veren terörist eylemlerde bulunmak amacıyla Katar ile işbirliği yapmakla suçlanıyor.

Ali Salman dün mahkemeye çıkmayı reddetti. Ali Cuma Sultan’ın ve Ali Mehdi el-Esved’in gıyabında yargılanmasına işaret ederek mahkemeden yargıyı ertelemesi istedi.

Başsavcı Usame el-Avfi, dün, Yüksek Ceza Mahkemesi’nin davayla ilgili ilk duruşmayı gerçekleştirdiğini duyurdu. Ali Salman Ali Ahmed, Ali Cuma Sultan ve Ali Mehdi Ali el-Esved’ın Katar ile işbirliği yapmakla suçlandığını söyledi. Duruşmanın kamuya açık bir şekilde yapıldığını kaydetti.

Savcılık söz konusu üç kişiye yöneltilen suçlamalar hakkında ayrıntılı açıklamada bulundu:

“Ali Salman Ali Ahmed, Ali Cuma Sultan ve Ali Mehdi Ali el-Esved iktidardaki rejimi yıkmak için ulusal çıkarlara, siyaset ve ekonomiye zarar verecek düşmanca eylemler gerçekleştirmek amacıyla yabancı bir devlete casusluk yapmakla suçlandı. Ayrıca yabancı bir ülkeye savunma sırlarını ifşa etmek, ülkedeki iç durum ve askeri sırlar karşılığında söz konusu ülkeden para almak ve ülkeye duyulan ekonomik güveni ve itibarı azaltmak amacıyla yurt dışında yalan haberler yaymakla da suçlanıyorlar.”

Bahreyn, 16 Ağustos 2011’de Şeyh Hamad bin Casim bin Cabir es-Sani ve Ali Salman arasında bir görüşme gerçekleştirdiğini açıkladı. Ayrıca, daha önce 7 Ağustos’ta Katar’ın Bahreyn’deki terörist eylemleri için Hasan İsa Derneği üyelerine para aktarımı yaptığını ortaya koydu. Bahreyn’deki güvenlik servislerinden terörist saldırıda iki güvenlik görevlisini öldürdüğü ve Temmuz 2015’te Sitre’deki operasyonda sekiz kişinin yaralandığı teyit edildi.

Ali Selman Mehmet, siyasi sistemi güç ve tehdit yoluyla değiştirme, yasa dışı yollara başvurma, halka karşı kışkırtıcı olma ve barışı bozma suçlarından dolayı dört yıl hapse mahkûm edildi.

Dini eğitimini İran’da tamamlayan Hasan Ali Cuma Sultan, İslami Dava Partisi kadrosu ve Laik Konsey’in ilk liderlerinden biri olarak biliniyor. Sultan, aynı zamanda Bahreyn El-Vefak Derneği’nin Genel Sekreteri görevini yürütüyor.

Sultan, Lübnan’daki terörist Hizbullah ile yakın bir örgütsel bağlantıya sahip olmakla suçlanıyor. Bahreyn’de terörist grupları desteklemek için finansal ve lojistik destek aldığı, Bahreyn’de istikrarı bozmak için örgüt toplantılarını düzenlediği ifade ediliyor. Ayrıca Lübnan’da ikamet eden terörist unsurların yanı sıra İran ve Irak arasında da fonlar oluşturmakla itham ediliyor. Terörizmi destekleyen tüm Katar unsurlarıyla da irtibat halinde olmakla suçlanıyor.

Sultan ile Katar Emiri Danışmanı Hamad bin Halife al-Atiyye arasındaki bir konuşmanın ses kayıtlarında Bahreyn’de kaos çıkarmaya yönelik planlardan söz edildiği belirtilmişti. Hasan Ali Cuma Sultan hâlihazırda Bahreyn dışında.

Bahreyn güvenlik güçleri ayrıca ülkenin güvenlik ve istikrarını zayıflatmak ve yabancı bir ülke ile işbirliği yapmakla suçlanan Ali Mehdi el-Esved’i aramaya devam ediyor.