Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Bakan el-Sabhan: Devletler, yalnızca meşru kurumları tarafından korunur | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suudi Arabistan’daki Körfezden Sorumlu Devlet Bakanı Thamer Al-Sabhan, Lübnan ordusunun çabalarının, devletlerin sadece meşru ve ulusal kurumları tarafından korunduğunu kanıtladığını vurguladı.

Sabhan, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, ‘Devletler kuran mezhepçilere’ işaret ederek; Lübnan ordusunun ortaya koyduğu çabaların ve ülkesinin güvenliğini ve istikrarını korumasının, devletlerin yalnızca meşru ve ulusal kurumları tarafından korunduğunun isbatı olduğunu belirtti.

Açıklama, Lübnan-Suriye sınır hattını koruyan Hizbullah terör örgütüne dolaylı bir cevap niteliği taşıyor. Ayrıca, Lübnan Ordusu geçtiğimiz hafta, Lübnan topraklarından DEAŞ terör örgütünü atmak için, Lübnan-Suriye doğu hattında savaş başlatmıştı.

Bakan el-Sabhan’ın bu açıklaması, Beyrut’u ziyareti sırasında geldi. Geçtiğimiz çarşamba günü Başbakan Saad Hariri, Kataeb Partisi Başkanı Sami Cemil ile Lübnan Kuvvetleri Partisi Başkanı Samir Caca ile bir araya geldi.

Milletvekili Nimah Tohme, cuma günü yaptığı açıklamada, “Suudi Arabistan Körfezden Sorumlu Devlet Bakanı Sabhan’ın Lübnan ziyareti, iki ülke arasındaki tarihsel ilişkiyi, ikili desteği ve krallığın destekçi rolünün devamını belirten bir işaret ve mesaj içeriyor. Krallığın bölgesel ve uluslararası rolü ile terörle mücadeledeki konumuna binaen; Riyad, Lübnan ordusunun ‘Dağların Şafağı’ operasyonundaki kahramanca çalışmalarına ek olarak, Lübnan devletinin her kurumunun yanında duruyor. Bu ziyaret, her açıdan çok mühim” dedi.