Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Bakan Falih: Günlük petrol üretimi 1 milyon varil azaltılmalı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Riyad/Şarku’l Avsat

Suudi Arabistan Enerji, Sanayi ve Maden Kaynakları Bakanı Halid el-Falih yaptığı açıklamada, yapılan analizlerin günlük petrol üretiminin Ekim ayı seviyesinden bir milyon varil azaltılması gerektiğine işaret etti.

Piyasanın dengelenmesi için gereken her şeyin yapılması konusundaki fikir birliği olduğuna dikkat çeken Bakan Falih, “Petrol stoklarının büyümesine izin vermememiz konusunda bir fikir birliği var. Müşterilerimizin Aralık ayı siparişleri Kasım ayına göre günlük yarım milyon varilden daha fazla geriledi” ifadelerini kullandı.

“2019 yılı zor bir yıl olacak”

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) Genel Sekreteri Muhammed Barkindo, “2019 yılı zor bir yıl olacak” uyarısında bulundu.

Öte yandan dünyanın en büyük petrol ihracatçısı Suudi Arabistan’ın Aralık ayı siparişlerinde bir kesinti yapacağını duyurmasının ardından petrol fiyatları bugün yaklaşık yüzde 2’lik bir artış gösterdi.

Suudi Arabistan’ın duyurduğu kesinti, Ekim ayı başından bu yana yüzde 20’lik düşüş yaşayan petrol piyasasındaki gerilemeyi durdurmak için alınmış bir önlem olarak görüldü. Yaklaşık iki haftadır devam eden gerilemenin ardından Suudi Arabistan’ın Aralık ayı petrol arzında kesinti yapılacağını açıklaması sonrasında Brent petrol varil başına 2 dolarlık artışla, 71.61 dolardan işlem gördü.

Aralık vadeli Batı Teksas petrolü (WTI), yüzde 1.5’lik artışla varil başına 61.08 dolara kadar yükseldi.
Bu gelişmeler, Bakan Halid el-Falih’in dün ülkesinin Aralık ayında ham petrol satışlarını azaltacağını duyurması ve OPEC ile diğer petrol üreticileri arasında gelecek yıl üretimi düşürme konusundaki belirsizliğin devam ettiği bir dönemde yaşandı.