Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Bakan Mustafa Ramid: Fas’taki sistematik işkence geçmişten geliyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Fas İnsan Haklarından Sorumlu Devlet Bakanı Mustafa Ramid, “Fas’taki sistematik işkencenin geçmişten geldiğini, bunu kimsenin inkar edemeyeceğini ve bu olgunun yok edilmesi hususunda çaba sarf edilmesi gerektiğini” söyledi.

Ramid, Rabat’ta düzenlenen Kuzey Afrika’daki işkenceyi önleme toplantısında hakimleri sorumluluklarını üstlenmeye çağırdı. İşkence olgusu ile mücadelede esas sorumluluğun hakimlerde olduğunu ifade etti.

İşkenceye karşı 5 yıldır mücadele ettiğini belirten Ramadi, bu felaketin üstesinden gelebilmek için adliye tarafından gözle görülür çabalar sarf edildiğini dile getirdi.

Hükümeti ve sivil toplum kuruluşlarını işkence olgusunu sınırlandırmaya yönelik çabaları arttırmaya çağıran Ramid, Fas Parlamentosundan, işkencenin önlenmesi için ulusal mekanizmanın kurulmasına ilişkin iki maddeyi de içerecek şekilde Ulusal İnsan Hakları Konseyi’nin örgütsel yasasının hızlı bir şekilde yürürlüğe girmesi için çağrıda bulundu.

Ramid yaptığı konuşmada, Tunus ve Libya’nın gelişmiş bir yasaya sahip olduklarını, ancak uygulamada sıkıntılar yaşandığını belirtti. Cezayir hakkında ise henüz bu seviyeye ulaşılamadığını söyleyen Ramid, “Onların bu boşluktan kurtulmalarını temenni ediyorum çünkü gelecek insan haklarına saygı duymakta” dedi.

Uluslararası mekanizmalarla işbirliği

Öte yandan İnsan Hakları Ulusal Konseyi (İHUK) Başkanı İdris el-Yazmi, Kuzey Afrika’daki işkenceyi önleme amaçlı ulusal mekanizmalar bölgesel toplantısının, bu mekanizmaların rollerinin anlaşılmasını ve Tunus, Moritanya, Fas, Fransa ve İtalya’dan katılan kurumlar arasında işbirliği adına köprüler kurmayı hedeflediğini belirtti.

El-Yazmi, toplantının açılış oturumunda yaptığı konuşmada, “Bu toplantının, işkenceyi önleme konusunda deneyimleri ve uygulamaları paylaşmak ve bu organizasyonların, hukuk ve uygulama seviyesinde çalışmalarını daha da iyileştirmek için bir fırsat olduğunu” vurguladı.