Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Bakanlar Kurulu, Suudi Arabistan’ın terörizmi reddeden tutumunu yineledi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Veliaht Prens Muhammed Bin Selman bin Abdulaziz’in başkanlık ettiği Bakanlar Kurulu toplantısı, salı günü Cidde’deki Selam sarayında yapıldı.

Prens Muhammed Bin Selman bin Abdulaziz, Kurula Kral Selman bin Abdulaziz’in Yemen Devlet Başkanı Abdurabbu Mansur el-Hadi ile görüşmesinin sonuçları hakkında bilgi verdi. Prens, Kral Selman’ın Katarlı Şeyh Şeyh Abdullah bin Ali bin Abdullah bin Câsim Al-i Sani ile görüşmesinde Suudi Arabistan ile Katar halkı arasındaki kardeşlik ve tarihsel ilişkilerin derinliğini dile getirdiklerini açıkladı.

Veliaht Prens kurula, ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson ile telefon görüşmesinin içeriği, ABD yönetimindeki üst düzey yetkililerle yaptığı toplantı ve ABD Başkanının DEAŞ ile Mücadele Özel Temsilcisi Brett Mcgurk ile görüşmesine dair bilgiler verdi.

Veliaht Prens Muhammed Bin Selman bin Abdulaziz, Kral Selman’ın rehberliği ile Mekke ve Medine’deki hacılar ve kutsal mekanlara hac ziyareti ile ilgili tüm hazırlıklar ve hizmetlerin tamamlanması konusunda güvence verdi.

Bakanlar Kurulu, Kral Selman bin Abdulaziz’in Katarlı hacılarla ilgili kararları kabul etmesini sağladığı için, Veliaht Prens Muhammed Bin Selman bin Abdulaziz’e teşekkür ve takdirlerini iletti.

Kurul, Suudi Arabistan’ın Nijerya Maiduguri’deki intihar saldırılarını ve İspanya Barcelona’daki saldırı ile ilgili kınamasını yineleyerek, terörizmi reddetme konusundaki tutumlarını vurguladı. Bakanlar Kurulu, uluslararası topluma, terörizme karşı savaşmak, yok etmek ve dünyayı kötülüklerden kurtarmaya yönelik uluslararası çabaların önemini hatırlattı.

Bakanlar Kurulu, Enerji, Sanayi ve Maden Kaynakları Bakanı’nın Çin tarafıyla görüşme yetkisini ve Suudi-Çin ortak yatırım fonu kurulması konusunda iki ülke arasındaki mutabakat belgesini onayladı.

Ayrıca, Adalet Bakanlığı Çin ile iki ülke arasındaki adli işbirliği anlaşma taslağı incelenip, resmi protokolleri tamamlamak için hazırlanan nihai anlaşma imzalandı.

Kültür ve Enformasyon Bakanlığı ve Çin arasındaki medya işbirliğine ilişkin taslak mutakabat belgesi üzerinde çalışılıp, resmi protokolleri tamamlamak için hazırlanan nihai anlaşma onaylandı.

Kurul, iki ülkenin vatandaşlarına ziyaret vizelerinin verilmesine ilişkin usullerin düzenlenmesine ilişkin olarak, Suudi Arabistan ve Japonya Hükümetleri arasındaki mutabakat anlaşmasını onaylama kararı aldı. Kurul ayrıca, Suudi Arabistan ile Çin arasında eğitim mutabakatını onaylamaya da karar verdi.

Kurul, Tiflis Gürcistan’da imzalanan, finansal hesap bilgilerinin incelenip, raporlanması ve yetkili makamlar arasında mali hesap bilgilerinin otomatik değişim konusundaki çok taraflı sözleşmeye katılmayı onayladı.

Kurulda, kuru gaz ve sıvı petrol gazı için konut ve ticari amaçlı dağıtım sistemi onaylandı. Mevcut LPG distribütörü Ulusal Gaz ve Sanayileşme Şirketi’nin bu sistem yürürlüğe girmeden önce ruhsatlandırılması, LPG’nin dağıtım ve pazarlamasına ilişkin şartlarını düzelterek faaliyetini yerine getirmek zorunda olduğuna karar verildi.

Bakanlar Kurulu, Liman Genel Teşkilatı’nın adını Limanlar Genel Müdürlüğü olarak değiştirip, gerekli düzenlemeleri onaylamaya karar verdi.