Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Bakanların istifası İran rejimi üzerindeki baskıyı artırdı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Ulaştırma ve Şehircilik Bakanı Abbas Ahundi ile Sanayi Maden ve Ticaret Bakanı Muhammed Şeriatmedari’nin istifasını kabul etti.

Ruhani, istifaları kabulünün ardından, Ulaştırma ve Şehircilik Bakanlığına Muhammed İslami’yi Sanayi Maden ve Ticaret Bakanlığı’na da Rıza Rahmani’yi ‘Bakan Vekili’ olarak atadı.

IRNA haber ajansında yer alan habere göre, Ruhani bu istifalarla boşalan koltukları doldurmak için meclise dört isim sundu.

Ruhani, İslami Şura Meclisi Başkanı Ali Laricani’ye bir mektup yazarak, Ferhat Dejpesend’i Ekonomi ve Maliye Bakanı, Rıza Rahmani’yi Sanayi, Maden ve Ticaret Bakanı, Muhammed İslami’yi Yol ve Kentleşme Bakanı ve Muhammed Şeriatmedari’yi de Kooperatif, Çalışma ve Sosyal Refah Bakanı olarak bildirdi.

İran basınında yer alan haberlere göre, Ulaştırma ve Şehircilik Bakanı Ahundi, 1 Eylül’de, Sanayi Maden ve Ticaret Bakanı Şeriatmedari de 23 Eylül’de Ruhani’ye istifasını sundu.

Bu istifaların ardından, ekonomik krizden muzdarip olan İran rejimi üzerindeki baskı artarken, petrol sektörüne yönelik ABD yaptırım paketinin ise iki hafta içinde yürürlüğe girmesi bekleniyor.

İranlı milletvekilleri, şiddetli ekonomik krizi idare etme yolundan ötürü Ruhani ve hükümetini eleştiriyor.

Ruhani kabinesinde yer alan, İran Çalışma Bakanı Ali Rebii, 8 Ağustos’ta, Ekonomi ve Maliye Bakanı Mesud Kerbasiyan da 26 Ağustos’ta mecliste yapılan gensoru oylamasında görevlerinden azledilmişti.