Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Bangladeş, Myanmar ‘ı hava sahasını ihlal ettiği konusunda uyardı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Bangladeş, Myanmar’ı art arda hava sahasını ihlal etmekle suçlayarak herhangi bir ‘provokatif eylemin’ istenmeyen sonuçlara sebep olabileceği konusunda uyarıda bulundu. Mülteci krizinden ötürü iki ülke arasındaki ilişkiler bozulabilir.

Bangladeş, 10-14 Eylül tarihlerinde, İHA’lar ve helikopterlerle birer kez olmak üzere toplamda üç kez hava sahasının ihlal ettiğini belirterek Myanmar’ı uyardı.

Acil eylem çağrısı

Dışişleri Bakanlığı, dün akşam saatlerinde yaptığı açıklamada, “Bangladeş, böyle kışkırtıcı eylemlerin tekrarlanmasından derin endişe duyuyor” diyerek, Myanmar’ın, bu ihlallerin bir daha gerçekleştirmemesi için acil eylem çağrısında bulundu.
Myanmar Hükümeti sözcüsü, Bangladeş’in şikayet ettiği ve Myanmar’ın daha önce reddettiği bu olaylar hakkında hiçbir bilgisi olmadığını belirtti. Sözcü, Myanmar’ın Bangladeş tarafından öne sürülen bilgilerin araştırılacağını bildirdi. Sözcü Reuters’a yaptığı açıklamada, “İki ülke de şu anda mülteci kriziyle yüz yüze. Anlaşma sağlayarak güçlü bir işbirliği yapmamız lazım” dedi.

Geçtiğimiz 25 Ağustos’tan beri, Myanmar’ın batı bölgesinden yaklaşık 400 bin Rohingyalı Myanmar ordusunun saldırısından kaçarak Bangladeş’ e sığındı. ABD, Myanmar’ın yaptığı bu saldırıları ‘etnik temizlik ‘olarak nitelendirdi.