Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Bangladeşlilerden oluşan ilk Hacı kafilesi Cidde’ye ulaştı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Bangladeşli 419 Hacı adayından oluşan ilk Hacı kafilesi, Cidde’deki Kral Abdülaziz Uluslararası Havalimanı’na ulaştı.

Suudi Arabistan Sivil Havacılık Genel Kurumu Başkan Yardımcısı Süleyman el-Bessam ve Kral Abdülaziz Uluslararası Havalimanı Genel Müdürü Essam Fuad ilk Hacı kafilesini karşıladı.

Süleyman el-Bessam, Sivil Havacılık Genel Kurumu’nun hacıların havaalanındaki işlemlerinin tamamlanmasını kolaylaştırıp, 40 dakikadan fazla beklememeleri için birkaç hükümet kurumuyla işbirliği içinde olduklarını belirtti.

Essam Fuad ise, hac prosedürlerini kolaylaştırmak için sundukları ‘Mekke Yolu’ isimli hizmetle, Malezya ve Endonezya’dan Suudi Arabistan’a gelecek hacı adaylarının işlemlerinin hızlandırıldığını söyledi. Fuad, gelecek yıl Hindistan ve Pakistan’dan gelecek olan hacıların da aynı hizmetten faydalanacaklarını bildirdi.

Fuad, dünyanın her ülkesinden gelen hacıların 2030 yılına kadar bu akıllı kapılardaki giriş ve çıkışları kullanacaklarını da vurguladı.

Bu yıl Kral Abdülaziz Uluslararası Havalimanı’nın geçen seneye göre 110 bin hacılık bir artışla 1.8 milyondan fazla hacıyı kabul edeceğini aktaran Fuad, Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz’in talimatları doğrultusunda Katar ve İran gibi ilişkilerin gergin olduğu ülkelerden gelecek olan hacıların bile işlemlerinin kolaylaştırıldığını söyledi.

Mekke Yolu hizmeti ile yürütülen elektronik işlemler sayesinde, hacı adaylarının kendi ülkelerindeki anlaşmalı havalimanlarında Suudi Arabistan’a giriş prosedürlerinin kolaylaştırılması amaçlanıyor.

Başvuruda bulunan ülkelerle koordineli şekilde yürütülen bu hizmet, 2030 Vizyonu’nu gerçekleştirmek için 2020 Ulusal Dönüşüm programları kapsamında yürütülen girişimlerden biri.

Hacı adayları, Suudi Arabistan’a vardıklarında ilgili prosedürleri yerine getirmekten muaf tutuluyor.

Bu hizmet onlara ayrıca, Mekke ve Medine’de kalacakları yere otobüsle ulaşım imkanı sağlıyor ve ‘Mekke Yolu’ndan faydalanan kişilerin eşyaları, yetkililer tarafından kalacakları yerlere naklediliyor.

Söz konusu girişim, pasaport ve gümrük işlemlerinin tamamlanması, sağlık kontrolünün onayı ile bagajların Suudi Arabistan’daki ulaşım ve konaklama düzenlemelerine uygun şekilde sınıflandırılmasını içeriyor.