Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Bangladeş’te muhalefet liderinin oğlu için idam istendi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Bangladeş yargısı, Başbakan Şeyh Hasina’nın yaralandığı 2014’teki kanlı saldırıda rol oynadığı iddiasıyla muhalefet lideri Halide Ziya’nın oğlu için idam cezası isteminde bulundu.

Savcılık zaman aşımıyla yüz yüze olan dava kapsamında Tarikat Rahman, eski konut bakanı ve yerel istihbarat teşkilatı başkanları da dâhil 48 kişi hakkında idam talep etti.

Savcı Seyid Rıza Rahman, Fransız Haber Ajansı’na (AFP) yaptığı açıklamada, saldırının Bangladeş Ulusal Partisi genel merkezinde yapılan toplantılarda planlandığını ifade etti.

Rahman, Tarikat Rahman için “Katillere her türlü mali ve idari yardımı sağlamıştır” ifadesini kullandı. Ziya hükümetinden bir bakanın kardeşi de yaptığı açıklamada saldırının faillerine bomba verildiğini belirterek hedefte Hasina ve Avami Birliği Parti liderlerinin öldürülmesi olduğuna dikkat çekti.

Londra’da sürgünde olan Ziya’nın oğlu Tarikat Rahman, kendisine yöneltilen suçlamaları siyasi bir komplonun parçası olarak nitelendirdi. Bangladeş’te iki kez başbakanlık görevini yürüten Ziya, 30 yıldır Hasina ile rekabet içinde.

21 Ağustos 2014’de başkent Dakka’da binlerce Hasina taraftarının katıldığı mitingde bir düzineden fazla bomba patlatılmış, Hasina ve yüzlerce kişi yaralanmıştı. Yapılan soruşturmada bombaların patlatılmasında kullanılan iki cep telefonu ele geçirilmişti.