Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Bangladeş’te öğrenci protestoları Dakka’yı felce uğrattı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Bangladeş’in başkenti Dakka’da, dün yedinci gününe giren öğrenci gösterileri devam ediyor. İki öğrencinin hızlı giden bir otobüsün altında kalarak can vermesinin ardından yolların güvenliği talebiyle başlayan gösteriler, seçim öncesinde muhalefetin müdahalesi endişesini yarattı. Göstericiler bazı yerleri ele geçirerek yollarda arabaları durdurup ehliyet, ruhsat kontrolü yapmaya başlayınca trafik felç oldu.

Bangladeş İçişleri Bakanı Eseddüzzaman Han, “öğrencilerin taleplerini gerçekleştireceğimize ve önümüzdeki dönemde meclise yasa tasarısı sunacağımıza söz verdik ancak burada hükümetin çalışmasını durdurmayı amaçlayan bir komplo var. Bu hareketin şiddete dönüşmesinden korkuyoruz. Olayları kışkırtmak için çabalayanlara karşı sağlam önlemler alacağız” dedi. Bakan, kolluk kuvvetlerinin elinde gösterilere ana muhalefet partisi Bangladeş Ulusal Parti’nin öğrenci kanadının da katıldığına dair deliller olduğunu vurgulayarak ebeveynlerin çocuklarını eylemlere katılmalarını engelleme çağrısında bulundu. Parti ise tahrik suçlamalarını reddetti. Ruhsatları olmayan otobüslerin yollarda tehlikeli şekilde yarış yapmalarını protesto etmek için eylemlere on binlerce öğrenci katılıyor.

Şarku’l Avsat’a konuşan görgü tanıkları, eylemlerin şiddet eylemlerine dönüştüğünü ve polisle çatışan en az 30 öğrencinin yaralandığını söylediler. Olaylar Dakka polis şefinin öğrencilerin sokakları boşaltıp polise görevini yapmasına imkan tanıması çağrısında bulunduğu basın toplantısından çok kısa süre sonra patlak verdi. Eylemde “adalet istiyoruz” pankartı taşıyan 10. sınıf öğrencisi Muhammed Salim, yaptığı açıklamada “trafik kazalarında değil doğal yollarla ölmek istiyoruz” dedi. Salim, yol güvenliğiyle ilgili sloganlar atan binlerce öğrenciden biri, çünkü kendisi gibi öğrenci olan iki genç, Pazar günü Dakka’da meydana gelen bir trafik kazasında hayatını kaybetti. Polis verilerine göre ülke genelinde her yıl 3 bin kişi trafik kazalarında ölüyor. Ancak “Toplumsal Destek Derneği” ölen yolcu sayısının 7 bin kişi olduğunu söylüyor. Bu durumu protesto etmek amacıyla başlayan eylemler şiddete, otobüsleri yağmalamaya dönüşmüş durumda.

Ulaşım sektöründe çalışan pek çok kişi ölüm korkusu ve arabalarının yağma edilmesinden endişe ederek çalışmayı bıraktılar. Dakka’daki Northwestern Üniversitesi’nde siyaset bilimi profesörü Mahbub el-Rahman, kendiliğinden öğrenci protestolarının Bangladeş’te nadir olduğunu ve hükümetin Aralık ayı için planlanan seçimler öncesinde dikkatli olması gerektiğini söyledi.