Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Bangladeş’teki muhalifler genel seçimlere katılmaya karar verdi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Bangladeş’teki muhalifler dün yaptıkları açıklamada, liderleri Halide Ziya’nın hapiste olmasına rağmen önümüzdeki ay içinde yapılması planlanan yasama seçimlerine katılacaklarını bildirdiler.

23 Aralık’ta yapılması planlanan genel seçimlere katılacaklarını duyuran Bangladeş Milliyetçi Partisi (BNP), oylamanın demokratik olmayacağından duydukları endişeleri dile getirerek, protesto düzenleme tehdidinde bulundu.

Oylamaya şaibe karıştığı endişesiyle 2014 seçimlerini boykot eden parti, Hasina Vecid’in herhangi bir rakip olmaksınız ikinci dönem başbakanlık seçimlerini kazanmasının önünü açmıştı.

Güneydoğu Asya’da bulunan ve yaklaşık 160 milyon nüfusa sahip olan ülkede muhalefete karşı girişilen kanlı sindirme politikası Hasina yönetiminin üzerinde kara bir leke olarak kaldı.

Halide Ziya’ya 10 yıl hapis cezası

Parti lideri Halide Ziya’nın hapis süresi, kovuşturmanın yeniden başlatılmasının ardından, geçen ayın sonunda çıkarılan bir mahkeme kararı ile 5 yıldan 10 yıla çıkarılmıştı.

Son mahkeme kararı, Bangladeş Milliyetçi Partisi’ne ve hala parmaklıklar arkasında partinin liderliğini yapan Halide Ziya’ya büyük bir darbe vurdu. Temyiz için yeterli zamanı olmayan Halide Ziya’nın seçimlere katılması mümkün değil. Ziya’nın destekçileri, söz konusu kararın nedenlerinin siyasi olduğunu ve Halide Ziya’nın seçimlere katılmasını engellemeyi hedeflediğini söylüyorlar.

2014 Şubat ayında Hasina’nın bir siyasi mitingine yönelik düzenlenen bombalı saldırıdan sorumlu olduğu gerekçesiyle, Halide Ziya’nın oğlu Tarık Rahman için gıyabında müebbet hapis cezası verildi. Tarık Rahman şu anda Londra’da sürgünde yaşıyor.

BNP’nin üst düzey yetkililerinden olan Müşerref Hüseyin, mevcut şartlar göz önüne alındığında seçime katılma kararının kolay olmadığını belirterek, yine de demokratik mücadelenin bir parçası olarak seçimlere katılacaklarını söyledi.

Bangladeş Milliyetçi Partisi’nin ana müttefiklerinden olan Cemaat-i İslami Partisi’nin seçime katılma yasağına rağmen, parti liderlerinin BNP’nin seçim listelerinde yer almaları bekleniyor.

Seçimlerin ertelenmesi talep edildi

Muhalefet, saflarını yeniden örgütleyebilmek için seçimlerin bir ay sonrasına ertelenmesi talep etti. Ancak henüz seçim komisyonu tarafından talebe cevap verilmedi. Muhalefet ayrıca liderleri Halide Ziya’nın genel seçimlere adaylığını koyması için serbest bırakılması çağrısında bulunmuştu.

Şeyh Hasina, bu ayın başında BNP ve müttefiklerinden meclisin feshine yönelik gelen bir talebi reddetmiş ve geçici hükümetin seçimleri denetlemesine izin vermişti.

Halide Ziya, 1980 yılında yönetimdeki askeri diktatörlüğe son vermek için Başbakan Şeyh Hasina ile ittifak kurmuştu. Aralarındaki ilişki tam bir düşmanlığa dönüşmeden önce, 90’lardan 2000’lerin başına kadar güç alışverişinde bulundular. Halide Ziya’nın partisi, Hasina’nın yeniden başbakan seçildiği 2014 seçimini boykot etti.

Şubat ayında çıkarılan karar, 160 milyon nüfusa sahip Müslüman devletin büyük şehirlerinde şiddetli çatışmalara yol açtı. Muhalif göstericiler, polislerle ve iktidar yanlısı aktivistlerle çatıştılar. Halide Ziya hakkında, yolsuzluk ve şiddet suçlamaları da dahil olmak üzere yaklaşık 10 dava açıldı.

Son aylarda sağlık durumu bozulan Halide Ziya, Dakka’daki merkez cezaevindeki tek mahkum. Avukatların Halide Ziya’nın sağlık hizmetlerine ihtiyaç duyduğunu belirtmelerine rağmen, hükümet bu konuda herhangi bir adım atmadı.