Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Banksy’nin ‘Kırmızı Balonlu Kız’ adlı eseri satıldıktan sonra kendi kendini imha etti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Londra/ Abir Muşahhas

Ne zaman dünyaca ünlü İngiliz sokak sanatçısı Banksy’nin adından söz edilse, gizemli bir sanatçıya dair düşünceler akıllarda dolaşmaya, fikirlerine ve çalışmalarına dair methiyeler düzülmeye başlıyor. Gecenin karanlığında çizdikleri sabah saatlerinde kahkaha ve tartışmalara yol açıyor. Dün, Londra’daki Sotheby’s müzayedesinde ani çıkışlarından birini yapan Banksy’nin ‘Kırmızı Balonlu Kız’ isimli tablosu açık arttırmada 1.2 milyon euroya satıldığı anda yine sanatçıya ait olan eserin çerçevesi içerisinde gizlenmiş otomatik parçalayıcının çalışmaya başlamasıyla katılımcıların şaşkın bakışları arasında resim parçalara ayrıldı.

Banksy, Instagram’daki hesabından resmin parçalandığı anın görüntülerini paylaşırken resmin altına açık artırmalarda kullanılan ünlü ‘Satıyorum, Satıyorum, Sattım…’ ifadelerini yazdı. Banksy’nin bu paylaşımı, akşam saatlerine kadar 390 binden fazla beğeni aldı.

Sotheby’s’in Avrupa Modern Sanatlar Müdürü Alex Branczik, açık artırmanın ardından düzenlenen basın toplantısında yaptığı açıklamada, “Böyle bir durumla geçmişte karşılaşmadık. Bir tablo satıldıktan sonra kendi kendini imha etti” ifadelerini kullandı. Bununla birlikte Branczik, ‘bunu daha önceden bildiğine’ dair şüpheleri ise reddetti. Müzayede tarihinde ilk kez karşılaşılan böylesi bir olayın ardından insanlar böyle bir başyapıtın gerçekten imha edilip edilmediği konusunu merak etmeye başladı.

Müzayede evinin güvenlik görevlileri tablonun içerisindeki kağıt parçalayıcının uzaktan kumanda ile çalıştırıldığını tahmin ediyor. Öte yandan tabloya 1,2 milyon euro ödeyen alıcının tutumunun ne olduğu ve bu yaşananların resmin değerini artırıp artırmadığına ilişkin çok sayıda soru işaretleri var.

Sotheby’s tarafından yapılan açıklamada, bir sonraki adımla ilgili alıcı ile istişare edileceği belirtildi. Açıklamada, alıcının esasen bir antika koleksiyoncusu olduğu ve telefon aracılığı ile açık artırmaya kayıldığı kaydedildi.

Ancak yarısı öğütüldükten sonra salondan uzaklaştırılan tablonun kaderinin ne olacağı yeni bir emre kadar bilinmeyecek.

Her halükarda bu yaşananlar sanki önceden planlanmış gibi görünüyordu. Tablo, açık artırma sırasında genel olanın aksine, duvara ayrı asıldı. Ayrıca, normalde açık artırmaya çıkan parçayı satış sırasında iki çalışanın tutması gerekiyordu. Ancak burada böyle olmadı. Kağıt parçalayıcıyı çalıştıran adam hakkında da soru işaretleri var.

Kimileri bunun müzayede evi tarafından düzenlenen bir kurgu olduğunu söylüyor, kimileri ise sanatçının sanatın değeri hakkındaki özel felsefesini yansıttığını belirtiyor.

Fakat Banksy’nin 19. Yüzyılda yaşayan ve 20. Yüzyıla ait gaz maskesi takan bir kadını tasvir eden eserini 2005 yılında New York’taki Metropolitan Müzesi’ne radarlara yakalanmadan yerleştirmeyi başardığı unutulmamalı. Resim, müzede hiç kimseyi rahatsız etmeden iki saat boyunca kaldı. Banksy aynı yıl, British Museum’un salonlarından birine gizlice girerek, bir süpermarket arabası iten adamın tasvir edildiği taş parçasını da yerleştirmeyi başardı. ‘Beckhamlı adam’ adlı parça, şaşırtıcı bir şekilde müze personeli tarafından fark edilmeden üç gün boyunca sergilendi.