Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Bannon ‘Rusya soruşturması’ kapsamında işbirliği yapmayı kabul etti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Eski Beyaz Saray Stratejik Başdanışmanı Steve Bannon, ABD Başkanı Donald Trump’ın Rusya’daki kampanyasına ilişkin iddia edilen bağlantılarla ilgili devam eden soruşturmada araştırmacılarla işbirliği yapmayı kabul etti.

‘New York Times’ gazetesi, Bannon’un resmi bir jüri önünde tanıklık yapmak yerine araştırmacılarla konuşmayı kabul ettiğini bildirdi.

Bannon, geçtiğimiz Salı, Meclis İstihbarat Komitesi’nde gerçekleştirilen kapalı bir oturum sırasında birçok soruyu yanıtlamayı reddetmişti.

Trump ile yaşanan anlaşmazlığa rağmen, Bannon’ın avukatı, Beyaz Saray’ın kendisinden seçim sonrası dönemi veya Trump yönetimi hakkındaki sorularını cevaplamamasını talep ettiğini doğruladı.

Komite, Bannon’a yeminli tanıklık etmesi için çağrıda bulundu. Ancak dokunulmazlık ayrıcalığına sahip olduğu da vurgulandı. Bazı görüşmelerin gizli tutulması, dokunulmazlık hakkına sahip olanlar için yasal bir haktır.

Senaton’nun önde gelen Demokratlarından, Kaliforniya’nın ABD Kongre Üyesi Adam Schiff, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Beyaz Saray’ın Steve Bannon gibi tanıklara komitemizin yönelttiği soruları yanıtlamayı reddetme talimatları vermesinin hiçbir hukuki dayanağı bulunmamakta. Cevap almak konusunda ısrarcı olmalıyız” ifadelerini kullandı.