Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Barack ve Michelle Obama yakında Netflix’te | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Üst düzey politikacılar ve liderler için emeklilik, çalışma hayatlarının sonu değil bilakis birçokları tarafından yeni ve çok kârlı bir başlangıç olabilir. Eski bir başkan veya bir siyasetçi, her zaman enstitüler, üniversiteler, çeşitli kurumlar, büyük şirketler ve bankalardan konuşma ya da danışmanlık yapmaları için teklif alırlar. Bu eski siyasiler çoğu durumda, istişareler, derslerde ve hatta televizyon programlarında, aynı anda birden fazla yerde çalışır.

Küresel olarak, eski ABD Başkanı Barack Obama’nın medyadaki en başarılı başkanlardan biri olduğu iddia edilebilir. Obama, başkanlık kampanyaları sırasında sosyal medyayı kullanırken, Facebook’ta 50 milyon, Twitter’da 101 milyon takipçiye ulaşması sebebiyle, medya alanındaki en başarılı ABD başkanlarından biri olarak tanımlanıyor.

Obama, başkanlığı sırasında, birçok ünlü talk şovcunun konuğu oldu. Resmi bir başkan gibi görünmeye çalışmadı. Seyircilerle ve sunucularla güldü, etkileşim kurdu ve hatta Ellen DeGeneres’in programında dans etti.

Eşi Michelle Obama da, Beyaz Saray’dan daha geniş ufuklara sahip bir Fisrt Lady olarak katıldığı talk şov ve sabah programları ile halkın sevgisini kazandı. Bununla birlikte Obama çifti, genç insanlar, teknoloji, eğitim ve diğerleri hakkında çok sayıda konuşma yaparken, eski bir ABD başkanı ve eşi olduklarını unutmadılar.

Bu nedenle, Netflix şirketinin henüz bölüm sayısı ve içeriği belirlenmemiş olsa da internet üzerinden yayınlanacak olan bir program için Obama ile anlaşma yapmak üzere görüşmeler yapması şaşırtıcı değil.

ABD medyasında yer alan haberlerde, Obama ve eşinin, 118 milyon abonesi bulunan Netflix platformunda görsel bir içerik sunacağı aktarıldı. ‘The Guardian’ gazetesi haberinde, Netflix’in teklifi, Obama’yı program için ikna etmeye çalıştığı bildirilen diğer çevrimiçi yayın şirketlerinden önce gelmiş olabileceği kaydedildi.

Haberlerde ayrıca, Obama’nın bu platformu, kendisini eleştiren Başkan Donald Trump veya muhafazakârlara cevap vermek için kullanma niyetinde olmadığı kaydedildi. Aksine müzakerelere yakın bilgiler temelinde, bölümlerin halk için ilham verici öyküler içereceği öngörülüyor.

Bu bilgi, Obama’ın danışmanı Eric Schultz’un konuşmasına dayandırıldı. Schultz’un konuşmasında, “Bay ve Bayan Obama, her zaman izleyicilere ilham verecek öykülerin anlatım gücüne inanmışlardır. Gelecek ile ilgili planlarını değerlendirirken, öykülerini ve hikâyelerini anlatmaya yardımcı olacak yollar keşfetmeye devam edecekler” ifadelerini kullanmıştı.

Barack Obama’nın yaptığı bir konuşmadan, yaklaşık 400 bin dolar aldığı, eşiyle birlikte Beyaz Saray’daki hatıralarını yazmaları için Penguen Yayınevi ile 60 milyon dolarlık bir sözleşme yaptığı biliniyor.

Netflix’in Obama ve eşi ile yapacağı anlaşmanın miktarı ile ilgili spekülasyonlar dün de devam etti. Anlaşmanın değerinin 500 milyon doların üzerine çıkabileceğine ve gözlemcilerin böyle bir rakama şaşırmadıklarına işaret edenler var. The Guardian gazetesi Halkla İlişkiler Uzmanı Mark Borkowski’ye göre, bu anlaşma, her iki taraf için çok büyük bir anlaşma olacak.

Netflix, Obama ile çalışmak isteyen ‘Apple’ ve ‘Amazon’ gibi şirketlerin sırada olması sebebiyle henüz imza atılmayan anlaşmanın değerini yükseltebilir.

Emekli olduktan sonra eski siyasetçilerle yapılan anlaşmalar

Barack Obama, medya ve şirketler ile anlaşma yapan başkanların ve eski politikacıların ilki değil. Gazeteler her zaman konferanslar veya televizyon programları için anlaşma yapılan eski politikacılar hakkında haberler yayınlarlar. İşte bu anlaşmaların en bilinenlerinin listesi;

* Bill Clinton: Kamuoyunda adından en çok söz ettiren başkanlardan biri de Bill Clinton’dır. Her yıl 250 bin ile 500 bin dolar arasında değişen bir gelirle onlarca konuşma gerçekleştirir. 2011 yılında Hong Kong’da bir ders için 750 bin dolar aldı. ‘Washington Post’ gazetesinde yer alan bir habere göre, Beyaz Saray’dan ayrılmasının ilk 10 yılında, Bill Clinton konuşmacı olarak yaklaşık 104 milyon dolar kazandı. Bill Clinton, 2004’te anılarını kaleme alması için 15 milyon dolar aldı.

*George W. Bush: Eski Başkan, konuşma yapmak için 100 bin ile 175 bin dolar arasında bir ücret alıyor. Katıldığı etkinliklerin sayısı bakımından en çok kazanan konuşmacılardan biridir. Bush’a, 2010 yılında anılarını yazması için 10 milyon dolar ödendi.

*Tony Blair: İngiltere eski Başbakanı Blair, İngiltere’nin hem en aktif konuşmacılarından hem de politikacılarından biridir. Tek bir konuşma için yaklaşık 555 bin dolar alırken, JPMorgan Chase Şirketi’ndeki danışmanlık görevi için ya da diğer danışmanlık işleri için yaklaşık 3 milyon dolar almaktadır.

*Nicolas Sarkozy: Fransa eski Cumhurbaşkanı Sarkozy, konuşma başına yaklaşık 250 bin dolar alıyor.

*David Cameron: İngiltere eski Başbakanı, bir saatlik konuşma için 170 bin dolar alıyor.