Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Barcelona saldırganlarının hedefinde Eyfel Kulesi’nin de olduğu ortaya çıktı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Avrupa’da yayınlanan bir güvenlik raporunda ağustos 2017’de Barcelona’da düzenlenen saldırının faillerinin Fransa’nın başkenti Paris’teki Eyfel Kulesi’ni hedef almayı planladıkları bilgisi yer aldı.

Batı basınında yer alan haberlerde Fernando Renares ve Carola Garcia Calvo’nun terörizm üzerine yaptıkları araştırmalar sırasında ele geçirilen tahrip edilmiş bir önbellekte Paris hakkında bir keşif videosu bulunduğu ve ardından Eyfel’in çevresine koruyucu bir duvar inşa edildiği belirtildi.

Renares ve Calvo tarafından hazırlanan rapora göre saldırganlar, henüz araştırmacılar tarafından tespit edilmeyen nedenlerle saldırı öncesinde Paris’e gitti. Bir kamera satın alarak Eyfel Kulesi etrafında keşif yaptı, fotoğraf ve video çekti.

Saldırganlar daha sonra Barcelona’daki La Rambla Caddesi’nde düzenledikleri saldırıda 16 kişiyi öldürdü.

İngiliz The Sunday Times gazetesi, Katalan polisinin Belçika’nın verdiği kilit istihbaratları göz ardı ettiğini aktardı. Habere göre Belçika istihbaratı saldırılardan önce Barcelona saldırısında ismi geçen ve bir camide imamlık yapan Şeyh Abdulbaki el-Sati’nin bazı gençlerin beynini radikal fikirlerle yıkadığı konusunda Katalonya yetkililerini uyardı.

Ağustos ayında Barcelona’ya saldıran, 16 kişinin ölmesine ve 120 kişinin yaralanmasına neden olan eylemlerin beyni olarak görülen İmam Abdulbaki el-Sati’nin Fransa sınırı yakınındaki Ribol kentindeki bir caminin imamı olduğu yetkililerce bilinmiyordu.

Belçika’nın günlük gazetesi Standart’ın web sitesinde yer alan habere göre İmam El-Sati, Belçika’daki güvenlik yetkilileri tarafından da kapsamlı şekilde tanınmıyordu. Ancak polis imamın faaliyetlerinden şüphelendi. Cami yönetimi de el-Sati’nin camide çalışmasına izin vermeme kararı aldı. Bunun üzerine El-Sati, terörist bir hücrenin bulunduğu İspanya’ya geri dönmek zorunda kaldı.

Ardından İspanya ve Belçika güvenlik yetkilileri arasında temaslar gerçekleştirildi. Falford Belediye Başkanı Hans Ponte, Şeyh Abdulbaki el-Sati’nin 2016 Ocak ayında Belçika’ya geldiğini, Falford yakınlarındaki Yusuf Camii’ne giderek oradaki cemaate artık İspanya’da bir geleceği olmadığını ve imam olarak çalışmak üzere iş aradığını belirttiğini söyledi.

İspanya medyası, Şeyh el-Sati’nin daha önce 2004 yılında Madrid’de gerçekleştirilen tren saldırılarında yer alan bir El-Kaide militanıyla olan ilişkisi hakkında sorgulandığını ancak aralarındaki ilişkinin kanıtlanamadığı bilgisine yer verdi.