Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Barcelona saldırısının 4 şüphelisi mahkemeye çıkıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Barcelona’da düzenlenen ve 15 kişinin hayatını kaybettiği terör saldırılarını planlayan ve uygulayan radikal hücreden dört şüpheli, Madrid’te Terörle Mücadele Mahkemesi’ne çıkarılıyor.

İspanya güvenlik güçlerinin bildirdiğine göre, 12 kişilik bu hücrenin 8 elemanı öldürüldü.

Katalonya olaylarının ikisi ile suçlanan hala hayatta olan dört zanlı bu sabah yargılanmak üzere polis tarafından Madrid Mahkemesi’ne getirildi.

İspanya polis otobüsleri terör davalarının görüldüğü ulusal mahkemeye yoğun koruma önlemleri altında girdi.

İspanya polisi pazartesi günü Barcelona saldırısının gerçekleştiren Faslı Yunus Ebu Yakup ‘u (22) yapılan geniş aramalar sonucunda öldürdüğünü bildirmişti.

Barcelona’da Cambrils tatil beldesinde yaşanan olaylar sonrasında 12 kişiden oluşan hücre elemanlarından bir kısmı öldürüldü bir kısmı ise tutukladı.

5 gün tutuklu kaldıktan sonra sanıklar bugün Madrid’de terörle mücadele mahkemesinde yargılanmak üzere hakim karşısına çıkarılıyorlar.

Katalan Polis Müdürü Josip Luis Trapeo, İspanya’da saldırı düzenleyen gençleri tetikleyen olduğu düşünülen İmam Abdulbaki es- Sati’nin patlamada öldüğü bildirildi.

İspanya saldırılarında öldürülen 15 kişinin sonuncusu olan Pau Perez (34) cuma günü Barcelona’nın eteklerinde Ford Focus model aracında bıçakla öldürülmüş halde bulundu. Perez, Yunus Ebu Yakub tarafından öldürüldü.
Polisler, Pireneler Dağlarının eteklerinde küçük bir sınır kasabası olan Rebol’a terörist hücresini bulmak için operasyonlar düzenlemişti. Ayrıca hükümet, Rebol’de gençleri, kırklı yaşlarda olan Abdulbaki es-Sati’nin azmettirdiği üzerinde durmakta.

Pazartesi günü yüzlerce Müslüman La Rambla Caddesinde “Teröre Hayır” ve “Biz Müslümanız ve Terörist Değiliz” sloganları atarak saldırıları protesto ettiler.