Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Barışa ve bayrama uzanan savaş dansları! | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suudi Arabistan Milli Günü kutlamaları, eski zamanlardan bugüne değin ülke toprakları için önemli bir gelenek olarak öne çıkmaktadır. Zira kutlamaların yapıldığı yerlerde düzenlenen resmi törenlerdeki renk, ülke topraklarında olduğu kadar yurtdışındaki Suudi elçiliklerinde de aynıdır.

Suudi Geçidi adı verilen tören, ülkenin merkezindeki Necd’in orta bölgesinde gerçekleştirilen bir savaş sanatı olarak addedilir. Bu sanat, ülkenin birleşmesinin öncesinde ve birleşme sürecinde yapılan savaşlarda da kullanılmıştır.
Geçit töreninin belki de en önemli simgeleri olarak bayrak”, kılıç, tabancalar ve davul ön plana çıkmaktadır. Seremonide erkekler iki grup halinde sıralanır. İlk grup, savaş kasideleri okurken ikinci grup onlara davul ile eşlik eder. Kılıç sallayarak yapılan dans gösterisi sırasında gruplar öne doğru adım atar. Dans, el-Tahmir adı verilen büyük davullar ve davullar ve el-teslis denilen küçük davullar eşliğinde devam eder. Gösteri esnasında izleyiciler, “hamr, sülüs” seslerini duyar.

Kıyafetlerin törendeki önemi

El-teslis davullarının, savaş sırasında moral yükseltmek ve güç gösterisi sergilemek amacıyla gerçekleştirilen geçitlerde ortaya çıktığına inanılır. Giyilen özel kıyafetler de gösterinin temel dayanağı olarak addedilir. Bu kıyafetler, dansçıların göz kamaştıran performansının da estetik açısından temel taşıdır. Dans edenlerin, rahat hareket etmelerini sağlayan geniş bir bezden yapılmış özel kıyafetler giymesi gerekir. Beyaz kumaştan dikilen kıyafetler hafiftir.
Kılıçlar, dansın temelini oluşturur. Tüfekler ise özel yapım mermiler ateşler. Suudi Arabistan Kralı da geçit törenine katılır. Bu törenlerin en önemlileri ise elbette ulusal bayramlardır.