Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Barzani referandum ısrarını sürdürüyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesut Barzani başkanlığında toplanan Referandum Yüksek Konseyi’nde 3 karar alındı. Bu kararlar, Kürdistan Meclisi’nin aktifleştirilmesi, Bağdat ile yapılacak müzakereler için bir heyet oluşturulması ve Referandum Konseyi’nde özel bir sekreterliğin teşkil edilmesi. Kürdistan bölgesi önümüzdeki eylül ayının 25’inde yapılması planlanan bu referanduma hazırlanıyor.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada; Kürdistan’da, Başkan Mesut Barzani önderliğinde yapılan Referandum Yüksek Konseyi’nin ikinci toplantısında, bölgedeki siyasi durumlar ve son gelişmelerin görüşüldüğü, uluslararası toplumun Kürdistan bölgesindeki mevcut siyasi politikalar karşısındaki duruşunun değerlendirildiği söylendi. Açıklamada, toplantıya Mesut Barzani’nin yardımcısı ve aynı zamanda KYB Genel Sekreteri Birinci Yardımcısı olan Kosret Resul, Başbakan Neçirvan Barzani, Siyasi Partilerin, Ulusal ve Dini Oluşumların Meclis üyesi olan temsilcilerinin katıldığı aktarıldı. Yine açıklamada, Yüksek Seçim ve Referandum Komisyonu Başkanı’nın Kürdistan’daki referandumun belirlenen tarihte yapılması için yapılan hazırlıklar ve çalışmalar hakkında bazı açıklamalar yaptığı ve ayrıntılı bilgiler verdiği ifade edildi.

Kürdistan Bölgesi Hükümeti Basın Müsteşarı Kifah Mahmud Şarku’l-Avsat’a verdiği demeçte, toplantının çok olumlu ve başarılı geçtiğini, özellikle KYB başkanlığında yapılan son toplantıdan sonra Kürdistan Demokratik Partisi ve Değişim Hareketi arasındaki ilişkilerin ve aralarındaki sorunların çözümünde büyük bir ilerleme kaydedildiğini belirtti. Mahmud toplantıda; Kürdistan Meclisi’nin aktifleştirilmesi, Değişim Hareketinin, karşılaşılan sorunların çözülmesi ve referandumu desteklemek gibi görevlerini yerine getirmesi ve bakan heyetiyle birlikte meclise geri dönmesi yönünde olumlu sonuçlar alındığının altını çizdi.

Karara göre, Kürdistan Meclis Başkanı Yusuf Muhammed ve Değişim Hareketi bakanları önümüzdeki iki hafta içerisinde Erbil’e dönecek ve Kürdistan Meclisi bağımsızlık referandumunun desteklenmesinde karşılaşılan sorunları çözmek için yeniden oturumlarına katılacak.

Kürdistan Demokratik Partisi içinde bulunduğumuz ortamda, referandum için hiçbir şart olmadan, Kürdistan Meclisi’nin aktifleştirilmesini kabul ettiklerini açıklamıştı. Diğer taraftan Kürdistan Bölgesinin şehirlerinde ve Kürdistan’ın idaresinde olmayan Kürt Bölgelerinde (ihtilaflı bölgeler) bağımsızlık referandumu ve Kürt Devletinin kurulması için yoğun çalışmalar yürütülüyor. Kaynaklara göre Kürdistan Meclisi’nin aktifleştirilmesi için, üst düzey bir heyet oluşturulup Hükümet ve yetkililerle görüşmek üzere Irak’a gönderilmesi işleri önümüzdeki ayın ilk on günü gerçekleştirilecek.