Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Barzani: Günlük siyasete göre tavır değiştirmeyiz | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) lideri Mesud Barzani, KDP’nin stratejik bir amaca sahip olduğunu ifade ederek, “Günlük siyasete göre tavır değiştirmez ve stratejik amacından vazgeçmez” dedi.

KDP Erbil İl Başkanlığı’na bağlı partililerle bir araya gelen Mesud Barzani, “Stratejik amacı olanlar, uğrunda canını feda etmeli. Bu yüzden KDP her zaman milletimizin korunması ve bahtiyarlığı uğruna fedakarlıkta bulunyor” ifadelerini kullandı.

Barzani, seçimlerle ilgili, “Milletimizin desteğiyle KDP büyük bir başarı elde edecek. Böylece Kürdistan Bölgesi’nde siyasi, ekonomik ve idari alanlarda köklü reform yapacak güçlü bir hükümet ortaya çıkacak” diye belirtti.

Erbil ile Bağdat arasındaki ilişkilere değinen Barzani, şunları söyledi:

“Irak ile olduğumuz sürece, en iyi ilişkiye sahip olmalıyız. Her zaman barış ve diyalog seçeneğimiz oldu. Referandumdan önce de defalarca sorunların diyalogla çözülmesini istediğimizi dile getirdik. Referandumdna sonra da sorunların diyalogla çözülmesini talep ettik. Ancak maalesef onlar diyalog kapılarını kapatarak Kürt milletine zulmettiler, şimdi ise pişmanlar.”

Irak’taki siyasi partilerin büyük bir bölümünün yüksek stratejik siyasi meclisin kurulmasını istediğini dile getiren Barzani, “Biz de bu öneriyi kabul görüyoruz. Çünkü Irak’taki bileşenlerin haklarının korunmasını için bir garanti olacak” dedi. Barzani’nin açıklamaları, bölgedeki sivil örgütlerin yürüttüğü bazı kamuoyu anketlerinin sonuçları ile aynı zamana denk geldi. Anket sonuçları, azınlıklara ayrılan 11 sandalye hariç, bölge parlamentosunda bulunan 100 sandalyeden 40’ını alabileceğini gösteriyor. KDP’yi takip eden Kürdistan Yurtseverler Birliği’nin (KYB) 20, Değişim Hareketi ve Yeni Nesil Hareketi’nin ise 10’ar sandalyeye sahip olabileceği görünüyor.

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) Bağımsız Yüksek Seçim ve Referandum Komisyonu verilerine göre, 30 Eylül’de yapılacak seçimlere katılmak üzere 31 parti ve koalisyon kayıt yaptırdı.

Erbil, Süleymaniye, Duhok ve Halepçe vilayetlerinde toplamda 3 milyon 88 bin kayıtlı seçmen, IKBY meclisine gönderilecek 111 milletvekilini belirlemek için sandık başına gidecek.