Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Barzani, IKBY’nin bağımsızlığını iki yıl askıya almaya hazır | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesud Barzani, Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı İyad Allavi’ye, bağımsızlık referandumu sebebiyle Bağdat ve Erbil arasındaki artan krizin ortadan kaldırılması yönündeki girişimine hazır olduğunu bildirdi.

Iraklı kaynakların bildirdiğine göre, Barzani, Allavi’ye gönderdiği yazılı cevapta, “Referandum, doğrudan bağımsız bir devletin kurulması anlamına gelmiyor. Ancak, her iki bölgeye statüko yüklemeden, bölgedeki halklarımız için geleceği inşa etmemize yardımcı olacak tüm konuları tartışmak için yapıcı diyalog kurabilmemiz amacıyla iki yıl kadar bekleyeceğiz” dedi.

“Silahlardan uzak, çözüme giden bir diyalog”

Tartışmalı konuları ele almak için tehdit ve uzlaşmazlık yönteminden vazgeçip, diyaloğa yönelmeyi kendilerinin de benimsediğini ifade eden Barzani, “Hala aynı seçenekteyiz. Silahlardan uzak, çözüme giden bir diyalog seçeneği” şeklinde konuştu.

“Ortak miras sürdürülmeli”

Allavi, IKBY’de gerçekleştirilen bağımsızlık referandumu sonrası yaşanan krizin ortadan kaldırılması için bir girişim başlattığını açıklamıştı.

Allavi, “Geçiş döneminde referandum sonuçlarının askıya alınmasının yanısıra, sorumlu ve yapıcı ulusal bir diyalog ile tüm farklılıkların ele alınması, Arap-Kürt kardeşlerimizi güçlendiren ortak mirasın sürdürülmesine, birleşik, federal ve demokratik bir Irak’a kavuşulmasına yol açacak” ifadelerini kullanmıştı.

Ordu müdahale etmeyi reddetmeli

Siyasi sürecin taraflarının, özellikle de Şii Ulusal İttifakı ve Kürtlerin, intikam diliyle askeri çözüme işaret edip, gerilimi arttırma çağrısından vazgeçmesi gerektiğine dikkat çeken Allavi, hükümet ve ordudan da, hiçbir vatandaşın hakkını ihlal etmeden, çatışmanın taraflarından herhangi birine müdahale etmeyi reddetmesini, DEAŞ haricinde silahlı çatışmaya girmemesini talep etmişti.